"Dwa różne światy". Niedzielski o negocjacjach zmian w zamówieniach szczepionek na COVID-19
- Dziękuję Modernie za otwartość, zrozumienie naszego stanowiska i w końcu przeformułowanie kontraktu. Koncern Pfizer, niestety, jak na razie cechuje brak wszystkich tych cech - przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o kwestie anulowania kontraktów na szczepionki przeciw COVID-19.
2023-01-24, 07:02
Polska chce renegocjować zamówienia na szczepionki przeciw COVID-19. "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował na początku roku, powołując się na nieoficjalne dane, że Moderna, od której mieliśmy kupić jeszcze prawie 7 mln preparatów, zgodziła się anulować 60 proc. zaplanowanych dostaw. "DGP" podał, że Polska nie będzie w związku z tym musiała odbierać ok. 4 mln szczepionek i płacić za nie 420 mln zł.
Gazeta wskazała też, że jeśli chodzi o firmę Pfizer, trwa wymiana dokumentów, w których Polska odmawia zapłaty, a firma uznania argumentu siły wyższej, czyli wojny. Według redakcji "DGP" szczepionki zamówione od firmy Pfizer to kwestia 6 mld zł.
Szczepionki na COVID-19. Minister zdrowia zarzuca brak dobrej woli Pfizerowi
- Jeśli chodzi o firmy Moderna i Pfizer, mamy do czynienia z dwoma kompletnie różnymi światami. Jest świat zrozumienia dla sytuacji Polski w związku z pomocą walczącej Ukrainie i zrozumienia zmieniającej się sytuacji pandemicznej i jest inny świat - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o kwestie zamówień na szczepionki.
- Z jednej strony mamy firmę Moderna, która wykazała się otwartością, zrozumieniem sytuacji Polski i elastycznym podejściem do kontraktu. Z drugiej mamy firmę Pfizer, która okazuje pewnego rodzaju arogancję, niezrozumienie sytuacji geopolitycznej i covidowej, a także brak dobrej woli - ocenił szef MZ.
REKLAMA
Dwa światy koncernów farmaceutycznych
- Chciałem, przy okazji publicznie podziękować firmie Moderna za pokazanie, na czym polega odpowiedzialny biznes, który szanuje swoich partnerów i rozumie sytuację Polski związaną z wojną w Ukrainie. To z pewnością świat pozytywny - stwierdził.
- Ale mamy też świat zupełnie inny - negocjacje z firmą Pfizer, która nie tylko wobec Polski, ale wobec wszystkich krajów europejskich okazuje, jak można powiedzieć, pewnego rodzaju arogancję, która polega na ignorowaniu i nieuwzględnianiu faktu wojny w Ukrainie i pomocy, którą udziela Polska walczącemu sąsiadowi - dodał.
Sprawa, jak zaznaczył, nie jest zamknięta. Polska odmawia zapłaty i twardo domaga się renegocjacji umowy. Po stronie Polski stanęły już inne państwa Europy.
REKLAMA
Posłuchaj
11 stycznia minęły 3 lata od kiedy Chiny poinformowały oficjalnie o pierwszym śmiertelnym przypadku zakażenia koronawirusem nowego typu, określonym później jako SARS- CoV-2. Pierwsze przypadki zapalenia płuc nowego typu lekarze w chińskim mieście Wuhan wykrywali już kilka tygodni wcześniej - relacja Tomasza Sajewicza (IAR) 0:53
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Ponad 50 mln szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Sprawdź nowe dane MZ
- "Nigdy nie jest za późno na szczepienie". Ekspert o profikatyce w czasie epidemii grypy
- Grypa atakuje. Dr Sutkowski: nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i postępowania przeciwinfekcyjnego
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA