Wojna zagraża przyszłości całego pokolenia ukraińskich dzieci. Zatrważające dane UNICEF-u

11 miesięcy wojny na Ukrainie zakłóciło edukację ponad pięciu milionów chłopców i dziewcząt - ocenił we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Podczas Międzynarodowego Dnia Edukacji, 24 stycznia, podkreślono, że konflikt wydłuża okres edukacji przerwanej z powodu COVID-19 i zwiększa go tym samym do ponad ośmiu lat dla dzieci na wschodzie kraju.

2023-01-25, 07:00

Wojna zagraża przyszłości całego pokolenia ukraińskich dzieci. Zatrważające dane UNICEF-u
Wedłyg danych UNICEF, wojna zagraża edukacji milionów ukraińskich dzieci. Foto: Abaca Press/ FORUM

Dyrektor regionalny UNICEF na Europę i Azję Środkową Afshan Khan ostrzegła, że przerwanie nauki może rzutować na całe życie. - Nie ma opcji, aby po prostu odłożyć edukację dzieci i wrócić do niej po zajęciu się innymi priorytetami, bez ryzykowania przyszłości całego pokolenia - argumentowała Khan.

Jak przypominają źródła ONZ, tysiące szkół, przedszkoli i innych obiektów edukacyjnych na Ukrainie zostało uszkodzonych lub zniszczonych w czasie wojny. Wielu rodziców i opiekunów niechętnie posyła też dzieci do szkoły w obawie o ich bezpieczeństwo.

Utrudniona edukacja, nawet zdalna

UNICEF zapewnia, że współpracuje z rządem, aby pomóc dzieciom w powrocie do nauki w klasach i poprzez alternatywne rozwiązania. Sytuację pogorszyły ostatnie ataki na infrastrukturę energetyczną, powodując rozległe przerwy w dostawie prądu. - W rezultacie prawie każde dziecko na Ukrainie zostało pozbawione stałego dostępu do elektryczności, co oznacza, że nawet uczęszczanie na wirtualne zajęcia jest ciągłym wyzwaniem - zwraca uwagę UNICEF.

Według ocen agencji ONZ, dwoje na troje dzieci ukraińskich uchodźców nie jest zintegrowanych z systemami edukacji w krajach przyjmujących. Przypisuje to m.in. wybraniu przez wiele rodzin nauki online w nadziei na szybki powrót do domu.

REKLAMA

Apel o pomoc dzieciom

UNICEF wzywa do zaprzestania ataków na placówki edukacyjne i inną infrastrukturę cywilną na Ukrainie, a także do zwiększenia pomocy dla zapewnienia dzieciom dostępu do materiałów i przyborów do nauki w trybie offline. Apeluje o wsparcie ukraińskiego planu odbudowy szkół i przedszkoli.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Agencja ONZ nawołuje też, by państwa przyjmujące uchodźców priorytetowo traktowały integrację dzieci z Ukrainy z ich systemami edukacji. Zwłaszcza w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i podstawowej.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Ukraina potrzebuje nowoczesnego sprzętu, aby była w stanie odeprzeć zbliżającą się rosyjską ofensywę. Polski prezydent mówił o tym w Náchodzie w Czechach, gdzie spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem Milošem Zemanem - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej