Anna Kwiecień: Lasy Państwowe to polskie złoto, nie oddamy ich pod brukselską jurysdykcję
- Lasy to wielkie dobro i majątek wszystkich Polaków. Bruksela chętnie położyłaby na nim dłoń, a tym samym decydowałaby o jednej trzeciej naszego terytorium. Nie zgodzimy się na to - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Kwiecień.
2023-01-28, 19:05
Posłuchaj
Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię o zmianie traktatów, które przeniosą leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE. Aby zmiany w traktatach doszły do skutku, muszą się na to zgodzić wszystkie państwa członkowskie.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że Polska nigdy nie zgodzi się na to, żeby lasy znalazły się pod brukselską jurysdykcją. - To jest wyłączna kompetencja każdego z państw członkowskich UE. W 1945 r. zalesienie Polski wynosiło 21 proc. Dziś, dzięki ogromnej pracy, stanowi ok. 30 proc. powierzchni kraju. To wielkie dobro i majątek wszystkich Polaków. Bruksela chętnie położyłaby na nim dłoń, a tym samym decydowałaby o jednej trzeciej naszego terytorium. Nie zgodzimy się na to - powiedziała Anna Kwiecień.
- Dziś tereny leśne są na wagę złota, a Polska jest łakomym kąskiem dla Brukseli. Nie wolno się na to zgodzić, żeby Bruksela dyktowała nam leśną politykę. W Polsce jest ona zbudowana na bazie doświadczenia znakomitych leśników jak prof. Jan Szyszko. Lasy są polskim złotem, nigdy się ich nie wyzbędziemy - dodała poseł PiS.
Jej zdaniem kwestia lasów ma też doprowadzić do oswojenia Polaków z pomysłem na federalizację Europy. - Każde z państw powinno zachować swoją odrębność. Na takich warunkach wstępowaliśmy do UE. Jestem przekonana, że zdecydowana większość obywateli UE jest przeciwna federalizacji. Chcemy być związkiem suwerennych podmiotów, a nie wielkim państwem ze stolicą tak naprawdę w Berlinie. Polacy cenią sobie wolność i suwerenność. Rząd Zjednoczonej Prawicy nie zagłosuje za federalizacją i odejściem od prawa weta - podsumowała Kwiecień.
REKLAMA
Posłuchaj
Art. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewiduje, że kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie stosują się m.in. do takich głównych dziedzin, jak rynek wewnętrzny, transport i środowisko. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie PE, unijne traktaty nie odnoszą się bezpośrednio do lasów, w związku z czym UE nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, który to obszar pozostaje głównie w kompetencji krajowej.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Gość: Anna Kwiecień (poseł PiS)
Data emisji: 28.01.2023
Godzina emisji: 17.06
PR24/jt
REKLAMA
REKLAMA