Media: Ukraina chce myśliwców z Zachodu, ale przeciwne temu są Niemcy. Olaf Scholz jest nieugięty
Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w rozmowie z Politico, że Kijów spodziewa się wkrótce otrzymać myśliwce z Zachodu. Przeciwny temu jest jednak kanclerz Niemiec Olaf Scholz - wskazuje portal.
2023-01-30, 13:05
Szmyhal oświadczył, że wie, że szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi zachodnich myśliwców może zająć "sześć miesięcy lub dłużej", dlatego "powinno rozpocząć się od razu lub tak szybko, jak to możliwe".
Zdaniem Politico, wezwanie Szmyhala - tuż po obietnicy Waszyngtonu i Berlina wysłania czołgów na Ukrainę - jest echem podobnych próśb bałtyckich członków NATO, w tym litewskiego ministra spraw zagranicznych Gabrieliusa Landsbergisa, który powiedział w Davos, że bardziej martwi go spowolnienie pomocy Zachodu dla Ukrainy niż ryzyko eskalacji z Rosją.
Według nieoficjalnych informacji, część amerykańskich wojskowych "po cichu naciska na Pentagon, aby zatwierdził wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę".
Sprzeciw Niemiec
Jednak - jak podaje Politico - kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponowił swój sprzeciw wobec wysłania myśliwców na Ukrainę. - Kwestia samolotów bojowych w ogóle się nie pojawia - powiedział Scholz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Tagesspiegel".
REKLAMA
Na początku tego miesiąca holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra oznajmił, że jest gotów rozważyć dostawę myśliwców F-16 na Ukrainę. Ale zaapelował o ostrożność. - Ostatecznie decyzja należałaby do ministra obrony - wskazał.
Ukraina chce do UE
Przed piątkowym szczytem UE-Ukraina Szmyhal powiedział również Politico, że Kijów dąży do pełnego członkostwa w UE do 2026 r. Ten harmonogram z pewnością zaniepokoi wielu urzędników UE, ponieważ pomimo decyzji o przyznaniu Kijowowi statusu kraju kandydującego w czerwcu ubiegłego roku, perspektywa przystąpienia Ukrainy w najbliższym czasie pozostaje odległa.
Jednym z celów piątkowego szczytu będzie "zarządzanie oczekiwaniami", choć oczekuje się pewnych postępów w obszarach takich jak bezcłowy dostęp dla ukraińskiego eksportu, roaming mobilny i włączenie do jednolitego obszaru płatności w euro.
- Wyzwolony Chersoń znów znalazł się pod ostrzałem Rosjan
- ISW: rosyjskie oddziały regularne zastępują Grupę Wagnera pod Bachmutem
- Koniec ery czołgów to mit? Ekspert: wszystkie armie świata inwestują w broń pancerną
mr/PAP
REKLAMA