Zamieszani w Katargate europosłowie stracą immunitet? Komisja prawna PE nie miała wątpliwości

Jest zielone światło komisji prawnej Parlamentu Europejskiego w sprawie uchylenia immunitetów dwóm europosłom zamieszanym w skandal korupcyjny, tzw. Katargate. Chodzi o deputowanych centrolewicy - Włocha Andreę Cozzolino i Belga Marca Tarabellę.

2023-01-31, 10:02

Zamieszani w Katargate europosłowie stracą immunitet? Komisja prawna PE nie miała wątpliwości
Komisja prawna PE dała zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności dwóch posłów zamieszanym w skandal korupcyjny. Foto: Hadrian/Shutterstock

Komisja prawna była w tej sprawie jednomyślna. Ostateczną decyzję podejmą europosłowie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w najbliższy czwartek.

Do Europarlamentu o uchylenie immunitetów zwróciła się miesiąc temu belgijska prokuratura. Prowadzi ona śledztwo w sprawie kupowania wpływów przez Katar a także Maroko.

Pierwszy krok w sprawie

Uchylenie immunitetów to pierwszy krok, drugi - jak mówi europoseł Kosma Złotowski - to współpraca obu panów w tej sprawie z belgijską prokuraturą i policją. - No i zobaczymy co tutaj wyjdzie, bo na razie mówimy o łapówkach za wystawienie dobrej opinii Katarowi, ale skoro można kupić jedną opinię to można kupić też i inną opinię - ocenił.

REKLAMA

- Pojawiły się głosy o tym, że były jakieś przelewy na 60 milionów dolarów. No to już są olbrzymie kwoty, a jeżeli tak, to musimy się dowiedzieć kto dawał, a następnie za co dawał, no i wreszcie kto brał - powiedział Polskiemu Radiu europoseł Kosma Złotowski.

Ważne zbadanie sprawy do końca

Deputowany Andrzej Halicki podkreślił, że reakcja Europarlamentu była szybka. - Żadne immunitety nie chronią parlamentarzystów przed wymiarem sprawiedliwości i konsekwencjami w postaci kary. Ważnym jest, żeby służby tę sprawę zbadały do końca, żeby nie było żadnych wątpliwości, że wszyscy winni są ukarani - powiedział Polskiemu Radiu Andrzej Halicki.

Dodał, że na przyszłość potrzebne są procedury kontrolne, weryfikacja oświadczeń i prac parlamentarzystów. - Wszystkie one muszą być absolutnie transparentne. To musimy osiągnąć aby kolejne lata pracy i kadencje upłynęły bez tego rodzaju wątpliwości - dodał europoseł.

Aresztowana wiceprzewodnicząca PE

Z obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego w areszcie jest na razie Greczynka Eva Kaili, która w konsekwencji została usunięta ze stanowiska wiceprzewodniczącej. Wśród zatrzymanych jest też były europoseł Antonio Panzeri, który zgodził się na współpracę z prokuraturą i w zamian za niższy wymiar kary, ma przedstawić cały system korupcyjny.

REKLAMA

Posłuchaj

Jest zielone światło komisji prawnej PE dla uchylenia immunitetów dwóm europosłom zamieszanym w skandal korupcyjny. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą europosłowie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w najbliższy czwartek - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej