Pocztowa Kasa Oszczędności historycznie początkiem działania PKO BP
104 lata temu, 8 lutego 1919 roku, rozpoczęła swoje działanie Pocztowa Kasa Oszczędności, powołana do życia dekretem Naczelnika Józefa Piłsudskiego.
2023-02-08, 05:30
Odbudowanie państwa
Był to kolejny element budowania struktur młodego państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości. O ile polskość mieliśmy w sercach, o tyle struktury administracyjne trzeba było budować od nowa, bądź zmieniać z tych zastanych po zaborcach. Nie inaczej było z zakładaniem narodowej instytucji bankowej, którą stała się Pocztowa Kasa Oszczędności. Co było oczywiste, to istniejąca już Poczta Polska i jej placówki miały gwarantować szeroki dostęp do usług bankowych. Plan, jak widać historycznie, powiódł się w całości.
NIKP - Najwyższa Izba Kontroli Państwa powołana przez Józefa Piłsudskiego
Niejako drugim ważnym planem dla tej nowo powstałej instytucji bankowej było wprowadzenie do obiegu polskiego złotego, który miał zastąpić zdewaluowaną już markę polską, bo ta choćby historycznie była pochodną marki niemieckiej, co niosło ze sobą niezbyt miłe konotacje.
REKLAMA
Oficjalnie marka polska stała się walutą obowiązującą od 9 grudnia 1916 roku. Najpierw na terenach Królestwa Polskiego okupowanych przez Cesarstwo Niemieckie, trwała wtedy I wojna światowa, by później po jej zakończeniu obowiązywać w całej Rzeczypospolitej Polskiej. Dopiero reforma pieniężna przeprowadzona przez ministra finansów Władysława Grabskiego wprowadził do obiegu z dniem 29 kwietnia 1924 roku polskiego złotego. Co ważne, nazwa nowej polskiej waluty nie była niczym nowym, bo pierwsze monety złotego były bite już od 1663 roku... choć już wcześniej nazywano tak zagraniczne złote dukaty.
Polski złoty zamiast marki, czyli historia złotówki
Reforma monetarna Władysława Grabskiego
REKLAMA
Centrala z siedzibą w Warszawie
Pocztowa Kasa Oszczędności, jako instytucja państwowa i posiadająca już swoją sieć placówek, była niezwykle ważnym czynnikiem właściwego dbania i regulowania finansów państwa i publicznych zasobów indywidualnych. Co ciekawe, jako instytucja państwowa, bank funkcjonuje od 1920 roku, a jeszcze wcześniej, bo 28 grudnia 1919 mianował dekretem pierwszego dyrektora, którym został Hubert Linde, minister poczty i telegrafów oraz skarbu w II RP.
Została też utworzona centrala banku z siedzibą w Warszawie przy ulicy Świętokrzyskiej 31/33. Co ciekawe, również w obecnych czasach mieści się w tamtym miejscu Bak Pocztowy. Jednak w pierwszym roku działania Pocztowej Kasy Oszczędności posiadała ona jedynie kilka oddziałów regionalnych w Krakowie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu i Katowicach. Oczywiste było też, że wszystkie placówki pocztowe prowadziły także obsługę rachunków Kasy Oszczędności.

3,5 miliona książeczek oszczędnościowych
Podstawowym zadaniem tego banku były obrót oszczędnościowy, czekowy i papierami wartościowymi, udzielanie pożyczek i wynajem skrytek bankowych. Nie pominięto również prowadzenie rachunków ubezpieczenia na życie, które wprowadzono rozporządzeniem w 1928 roku. Co ciekawe, bank ten prowadził aż 3,5 miliona książeczek oszczędnościowych, na których wkłady w 1938 roku wyniosły 789 milionów złotych. Rachunki czekowe z tego okresu sięgnęły 305 milionów złotych. Jak na owe czasy były to sumy zawrotne.
REKLAMA

Po wybuchu II wojny światowej okupacyjne władze niemieckie zaanektowały system pocztowy, a więc też i strukturę Kasy Oszczędności, ustanawiając swój zarząd niemiecki.
Po wojnie, po odzyskaniu niepodległości decyzją komunistycznych władz bank wznowił działalność bez obsługi przedwojennych rachunków, co można było uznać za okradzenie właścicieli kont z okresu II Rzeczypospolitej. Dość szybko też, bo Dekretem Rady Ministrów z 25 października 1948 roku, zmieniono nazwę Banku z Pocztowej na Powszechną Kasę Oszczędności, przejmując jednak majątek i tradycje wcześniejszego PKO.
Warto pamiętać pierwsze lata działania tego chyba najbardziej popularnego polskiego banku, którego tradycje sięgają jeszcze pierwszych lat niepodległości.
PP
REKLAMA
REKLAMA