"Komunikuje nasz etos, tożsamość i sposób, w jaki działamy". Szef MSZ o nowym polskim znaku rozpoznawczym
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprezentowało znak "Polska. Solidarność dla wolności". Autorami logotypu są Czesław Bielecki oraz Mateusz Machalski. Znak będzie wykorzystywany przy okazji promocji Polski na arenie międzynarodowej.
2023-02-08, 13:29
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zaznacza, że logotyp nawiązuje do wartości, które są bliskie Polakom. - Jest to bardzo poręczny instrument, który komunikuje nie tylko nasz etos narodowy, naszą narodową tożsamość, ale także sposób, w jaki odczuwamy i działamy na co dzień - mówi minister spraw zagranicznych Polski.
Nawiązanie do loga "Solidarności"
Logotyp składa się ze słowa "Polska" i hasła: "Solidarność dla wolności", wpisanego w sztandar. Znak ma czerwony kolor i nawiązuje do loga "Solidarności". Logotyp występuje w kilku wersjach językowych.
Jeden z autorów, Czesław Bielecki, mówi, że istotą pomysłu, jest to, żeby znak można było zapisać w dowolnym języku świata. - Otwartym na dowolną inną nację i kulturę. I na tym to polega. Cały ten pomysł, żeby to było jak napis cdn., jak napis Solidarność, napis na murze, ale żeby jednocześnie ta czcionka dała się adaptować do różnych innych języków - podkreśla Czesław Bielecki.
Symbol w działaniach pomocowych
Znak ma być wykorzystywany przy działaniach solidarnościowych Polski, między innymi w obszarach: humanitarnym, wojskowym i ochrony dzieł sztuki. Z logotypu może korzystać administracja rządowa i może być on wykorzystywany przy działaniach pomocowych, na przykład w kontekście wsparcia Ukrainy. Ze znaku może korzystać także polska dyplomacja.
REKLAMA
pg,iar
REKLAMA