"Ważne, pluralistyczne forum debaty". Piontkowski o kongresie fundacji Polska Wielki Projekt

2023-02-09, 08:40

"Ważne, pluralistyczne forum debaty". Piontkowski o kongresie fundacji Polska Wielki Projekt
Dariusz Piontkowski. Foto: PR24/AK

- Politycy totalnej opozycji uznają widocznie, że prawo do działania mają wyłącznie organizacje o lewicowych bądź liberalnych korzeniach - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, komentując krytykę przyznania grantu fundacji Polska Wielki Projekt. - To ważne forum debaty, ale nie takiej, w której uczestniczą tylko i wyłącznie politycy lewicowi i liberalni, ale także ci bardziej konserwatywni i prawicowi - zaznaczył.

Podczas wtorkowej debaty w Sejmie, opozycja krytykowała wyniki konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania" w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Na ten cel zostało przeznaczonych 40 milionów złotych, a środki trafiły m.in. do fundacji Polska Wielki Projekt, z którą związani są także politycy PiS, jak europosłowie Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko.

Ważne forum debaty

- Fundacja Polska Wielki Projekt organizowała także wielkie debaty na temat tego, jak powinna wyglądać przyszłość Polski i jakie prace modernizacyjne należy prowadzić, aby nasz kraj funkcjonował jak najlepiej - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, odpowiadając na krytykę przyznania przez MEiN dotacji fundacji Polska Wielki Projekt.

- Fundacja Polska Wielki Projekt to ważne forum debaty, ale nie takiej, w której uczestniczą tylko i wyłącznie politycy lewicowi i liberalni, ale także ci bardziej konserwatywni i prawicowi. Politycy totalnej opozycji uznają widocznie, że prawo do działania mają wyłącznie organizacje o lewicowych bądź liberalnych korzeniach - ocenił.

Centrowy sposób myślenia

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, z krytyką fundacji jest "trochę tak, jak z mówieniem, co komu wolno". - Demokracja, według totalnej opozycji, polega na tym, że oni mogą mówić wszystko i w każdym medium, a politycy związani z PiS, czy szeroko rozumianą prawą stroną sceny politycznej, mają duże ograniczenia. Według nich nie powinni mówić nigdzie lub w niewielu miejscach - stwierdził.

- Mam wrażenie, że podobnie jest z organizacjami pozarządowymi. Oni nie mogą przyjąć do wiadomości, że rząd, lub środki publiczne, mogą służyć także organizacjom, które kojarzone są z centrowym czy prawym sposobem myślenia - wskazał Dariusz Piontkowski.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dariusz Piontkowski: Fundacja Polska Wielki Projekt to ważne forum debaty ("24 pytania/ PR24) 14:04
+
Dodaj do playlisty

W MEiN na granty dla fundacji wspierających edukację przeznaczono 40 milionów złotych. Dofinansowanie zdobyły 42 organizacje pozarządowe.

Czytaj także:

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Dariusz Piontkowski (wiceminister edukacji)

Data emisji: 9.02.2023

Godzina emisji: 7.06


Polskie Radio 24, / mbl

kor

Polecane

Wróć do strony głównej