IPN odnawia mogiły polskich bohaterów za granicą. Dziś odsłonięcie nagrobka mjr. Ryszarda Wiszowatego

W Londynie o godz. 9.00 zostanie odsłonięty - wyremontowany grób majora Ryszarda Wiszowatego. Nagrobek oficera Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie został odnowiony w 2022 r. z inicjatywy Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

2023-02-13, 06:00

IPN odnawia mogiły polskich bohaterów za granicą. Dziś odsłonięcie nagrobka mjr. Ryszarda Wiszowatego
W poniedziałek w Londynie odsłonięcie wyremontowanego grobu mjr. Ryszarda Wiszowatego. Foto: ipn.gov.pl

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek wyjaśnił, że uroczystość odbędzie się na Cmentarzu South Ealing w Londynie. Grób majora Ryszarda Wiszowatego był bardzo skromny, wymagał remontu i nie zawierał informacji o dokonaniach oficera. Na nowym nagrobku zamieszczone zostały informacje na temat szlaku bojowego Ryszarda Wiszowatego, a także orzeł Wojska Polskiego.

Adam Siwek przypomniał, że droga wojskowa majora zasługuje na najwyższy szacunek. W listopadzie 1918 roku brał on udział w rozbrajaniu Niemców w Knyszynie i okolicach. Jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, od lutego do września 1919 roku służył w Pułku Jazdy Tatarskiej. Za potyczkę pod wsią Wiekszyce w okolicach Mińska Białoruskiego został odznaczony Krzyżem Walecznych.

W Londynie odsłonięcie grobu mjr. Ryszarda Wiszowatego

Po zakończeniu działań bojowych pozostał w Wojsku Polskim, służył w 10 Pułku Ułanów Litewskich a następnie w Dowództwie Obszaru Warownego "Wilno". Podczas wojny obronnej 1939 roku był dowódcą szwadronów rezerwowych w pułku osłonowym "Wołkowysk" wchodzącym w skład improwizowanej Brygady Rezerwowej Kawalerii Wołkowysk. 19 września uczestniczył w bitwie pod Dubnem, 21 września walczył pod Kodziowcami, a następnie w obronie Grodna. Został internowany na Litwie, skąd uciekł do Francji i dołączył do oddziałów Wojska Polskiego. Po kapitulacji Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w Polskich Siłach Zbrojnych.

Ryszard Wiszowaty po zakończeniu II wojny światowej otrzymał z rąk generała Zygmunta Podhorskiego Krzyż Walecznych za walkę z Armią Czerwoną na Kresach południowo-wschodnich oraz został awansowany na stopień majora. Angażował się czynnie w życie środowiska emigracyjnego, zmarł 2 września 1971 roku w Londynie.

REKLAMA

Posłuchaj

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek: droga wojskowa majora Wiszowatego zasługuje na najwyższy szacunek (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ng/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej