Rosyjskie bombowce w pobliżu Alaski. Amerykańskie F-16 wkroczyły do akcji
Rosyjskie samoloty wojskowe, w tym myśliwce i bombowce strategiczne, zostały przechwycone przez siły obrony powietrznej USA w pobliżu Alaski - poinformował Reuters powołując się na Dowództwo Obrony Powietrznej Ameryki Północnej (NORAD). Samoloty nie weszły w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych ani Kanady i nie stanowiły zagrożenia - zastrzega agencja.
2023-02-15, 12:25
NORAD podkreśliło, że rosyjskie loty nie były związane z tajemniczą falą obiektów powietrznych, zestrzelonych przez wojsko amerykańskie nad Ameryką Północną w ciągu ostatnich kilku tygodni.
"NORAD przewidziało tę rosyjską aktywność i było przygotowane do jej przechwycenia (...). Dwa myśliwce NORAD F-16 przechwyciły rosyjski samolot" - napisano.
W komunikacie podkreślono również, że od 2007 roku, przechwytywano przeciętnie sześć do siedmiu rosyjskich maszyn rocznie. Były lata, gdzie takich interwencji było 15, i takie, gdy nie było ani jednego - podkreślono.
Rosja unika komentarza
Ministerstwo Obrony Rosji nie skomentowało przechwycenia swoich maszyn, ale potwierdziło w środę, że w ostatnich dniach przeprowadziło loty nad wodami międzynarodowymi, w tym na Morzu Beringa między Alaską a Rosją.
REKLAMA
"Piloci lotnictwa dalekiego zasięgu regularnie wykonują loty nad neutralnymi wodami Arktyki, Północnego Atlantyku, Morza Czarnego, Morza Bałtyckiego i Oceanu Spokojnego" - podało ministerstwo obrony Rosji.
NATO ćwiczy w Arktyce
Rosja już wcześniej przeprowadzała loty nad Morzem Beringa, jednak jej sąsiedzi w regionie stali się bardziej zaniepokojeni aktywnością wojskową Moskwy po jej inwazji na Ukrainę w zeszłym roku. Państwa NATO zwiększyły w ostatnich latach liczbę ćwiczeń wojskowych w Arktyce, ponieważ Rosja rozbudowała i odnowiła swoją infrastrukturę wojskową w tym regionie.
Czytaj także:
- Będzie odwet za amerykańskie sankcje związane z zestrzelonym balonem? Chińskie MSZ zabrało głos
- UE sprowadziła z Rosji najwięcej paliwa jądrowego od trzech lat. USA kupują wzbogacony uran
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA