Minister ds. UE: skarga KE ws. TK nie ma związku z Krajowym Planem Odbudowy
Komisja Europejska skierowała pozew przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego kwestionującymi pierwszeństwo prawa unijnego nad krajowym. Kwestię tę skomentowali na briefingu prasowym minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk oraz rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
2023-02-15, 14:46
Komisja Europejska zdecydowała w środę o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2021 r. Chodzi o spór o prymat prawa UE nad prawem państw członkowskich.
Podczas konferencji przed KPRM minister Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że pozew jest częścią trwającego od lat postępowania i nie był zaskoczeniem dla rządu. Podkreślił, że Polska będzie miała teraz szanse na przedstawienie swoich argumentów.
- W dialogu z KE jasno wskazywaliśmy, że orzecznictwo konstytucyjne jest wyłączną domeną państw członkowskich. Podobne stanowiska w przeszłości zajmowały trybunały konstytucyjne innych państw, między innymi Niemiec czy Hiszpanii - powiedział minister ds. europejskich. Przywoływał też decyzję TK w Karlsruhe z lat 90., mówiąc, że "to państwa zostają władcami traktatów" w kontekście oceny relacji wzajemnej prawa unijnego i prawa narodowego.
Jak podkreślił, skarga Komisji Europejskiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego nie ma związku z Krajowym Planem Odbudowy.
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o SN
Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk dodał, że w trakcie procesu legislacyjnego były prowadzone rozmowy z prezydentem w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Staraliśmy się wyjaśnić wątpliwości - wskazał.
Prezydent Andrzej Duda skierował projekt do Trybunału pod koniec ubiegłego tygodnia. Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to efekt kompromisu polskiego rządu z Komisją Europejską w celu uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.
TSUE zdecyduje, czy doszło do złamania prawa europejskiego
Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego 22 grudnia 2021 r., a powodem były wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r.
14 lipca 2021 r. TK rozpatrując pytanie ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.
REKLAMA
7 października 2021 r. TK orzekł, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją. Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o UE w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP. Za niekonstytucyjne uznane zostały również przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał KRS ws. powołania sędziów.
- Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnia: środki z KPO trafią do Polski
- KE wszczęła procedurę przeciwko Polsce. Wójcik: obiecuję, że nadal będę bronić dzieci
Zdaniem KE, polski Trybunał Konstytucyjny naruszył swoimi wyrokami "ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz zasadę wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej". KE uważa, że wyroki te naruszają także art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej, poddając go nadmiernie zawężającej wykładni.
KE chce "zapewnić obywatelom polskim ochronę ich praw"
W środowym komunikacie podkreślono, że celem KE jest "zapewnienie obywatelom polskim ochrony ich praw oraz umożliwienie im korzystania z przynależności do UE na takich samych zasadach, jakie odnoszą się do wszystkich innych obywateli UE". "Pierwszeństwo prawa UE zapewnia równe stosowanie prawa UE w całej Unii" - argumentuje KE.
REKLAMA
Komisja - głosi komunikat - "uważa również, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy" a "wynika to z nieprawidłowości przy mianowaniu trzech sędziów w grudniu 2015 r. oraz przy wyborze prezesa w grudniu 2016 r.".
- "Trybunał podejmie właściwe decyzje ". Premier Morawiecki o skierowaniu przez prezydenta ustawy o SN do TK
- Spotkanie ambasadorów UE ws. sankcji wobec Rosji. Polskie Radio zna szczegóły propozycji
Posłuchaj
ng/PR24/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA