Pogarsza się stan zdrowia Saakaszwilego. PE wzywa gruzińskie władze do jego ułaskawienia i uwolnienia
Parlament Europejski wezwał władze Gruzji, by ułaskawiły i uwolniły byłego prezydenta tego kraju, Micheila Saakaszwilego. Były przywódca przebywa w więzieniu w związku z zarzutami o nadużycie władze w czasie pełnienia urzędu. W ocenie jego prawników zarzuty są motywowane politycznie, a stan zdrowia Saakaszwilego gwałtownie się pogarsza.
2023-02-15, 18:13
W rezolucji przegłosowanej dziś w Strasburgu Europarlament wyraża głębokie zaniepokojenie stanem zdrowia Saakaszwilego i wzywa gruzińskie władze, by umożliwiły mu leczenie za granicą. Europosłowie zwrócili się też do prezydent kraju, by skorzystała ze swojego prawa do ułaskawiania osób skazanych prawomocnym wyrokiem.
Równocześnie w ocenie europosłów obowiązkiem gruzińskich władz jest zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej dla Michela Saakaszwilego, podobnie jak dla wszystkich innych skazanych. Deputowani podkreślają, że sposób traktowania więźniów w tym kraju stoi w sprzeczności z europejskimi aspiracjami Gruzji i oddala ten kraj od uzyskania statusu państwa-kandydata.
Sankcje na oligarchę Bidzina Iwaniszwili
Parlament Europejski zwrócił uwagę, że dużą rolę w zatrzymaniu i skazaniu Micheila Saakaszwilego pełnił jego polityczny rywal, oligarcha Bidzina Iwaniszwili. Europosłowie proponują Komisji Europejskiej nałożenie sankcji na tę osobę.
Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji do 2013 roku. W czasie swojej prezydentury musiał zmierzyć się w rosyjską inwazją w rejonach Abchazji i Osetii Południowej. Postrzegany był jako polityk prozachodni, dążył do dołączenia Gruzji do NATO. Jego przeciwnicy zarzucali mu wprowadzanie rządów autorytarnych.
REKLAMA
Saakaszwili po odejściu z urzędu pełnił funkcje publiczne na Ukrainie. W tym czasie został zaocznie skazany przez gruziński sąd na 6 lat więzienia. Polityk został zatrzymany po powrocie z Ukrainy i rozpoczął odbywanie kary. Jako że były prezydent uznaje swój wyrok za polityczny, w areszcie prowadził strajki głodowe. Jego stan zdrowia w ostatnim czasie znacząco się pogorszył. Mimo tego, jak informują prawnicy byłego prezydenta, gruzińskie władze nie chcą pozwolić mu wyjechać na leczenie za granicą.
Czytaj też:
- Sąd w Tbilisi zdecyduje o losie Saakaszwilego. Polska, USA, UE apelują o jego leczenie za granicą
- Zły stan Saakaszwilego. Wicemarszałek Sejmu: polskie władze nie ustaną w walce o jego zdrowie
- Fotyga o uwięzieniu Saakaszwilego: presja UE powinna być większa
dn/IAR
REKLAMA