Ofensywa dyplomatyczna polskiego prezydenta. Andrzej Duda rozmawiał z prezydentami Litwy i Słowacji

W ramach trwającej ofensywny dyplomatycznej prezydent Andrzej Duda rozmawiał w środę z gospodarzem lipcowego szczytu NATO prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz prezydent Słowacji Zuzaną Czputovą - podała kancelaria polskiego prezydenta.

2023-02-15, 19:10

Ofensywa dyplomatyczna polskiego prezydenta. Andrzej Duda rozmawiał z prezydentami Litwy i Słowacji
Prezydent Duda rozmawiał z prezydentami Litwy i Słowacji. Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

KPRP zwróciła uwagę, że Słowacja sprawuje obecnie prezydencję w Bukaresztańskiej Dziewiątce, państwach wschodniej flanki Sojuszu. Rozmowa odbyła się w formule wideokonferencji.

Prezydent Duda w ramach ofensywy dyplomatycznej w czwartek odwiedził Brukselę, gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W czwartek odwiedzi z kolei Londyn, gdzie spotka się m.in. z premierem Rishim Sunakiem. Natomiast w piątek uda się do Monachium, gdzie weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa; ma spotkać się tam m.in. kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, prezydentem elektem Republiki Czeskiej Petrem Pavlem.

Prezydent Duda w Brukseli: oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa dla naszego regionu

Podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem NATO prezydent Duda przypomniał, że w Polsce w dniach 20-22 lutego odbędzie się wizyta prezydenta USA Joe Bidena, a także zaplanowane w jej trakcie spotkanie państw Europy Środkowej należących do NATO, czyli Bukareszteńskiej Dziewiątki. W imieniu swoim i prezydent Słowacji Zuzany Czaputowej - jak mówił Duda - przekazał Stoltenbergowi zaproszenie na szczyt B9.

- Będziemy dyskutowali o sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy, na wschodniej flance NATO, bo to jest element, który nas najbardziej interesuje, także w perspektywie zbliżającego się szczytu całego Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie - mówił prezydent.

REKLAMA

Jak podkreślił Duda, był to również temat rozmowy z sekretarzem generalnym NATO. - Wyraziłem nasze nadzieje i oczekiwania z polskiej strony, że oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa, nowych planów dla naszej części Sojuszu, nie tylko dla Polski, ale także dla państw bałtyckich, dla pozostałych państw wschodniej flanki z południa, planów gotowości, które będą skutkowały, że w przypadku jakiejkolwiek napaści na którekolwiek z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance, ta reakcja Sojuszu sprowadzająca się do wykonania artykułu 5 będzie natychmiastowa, jak najszybsza - podkreślił.

Czytaj także:

dn/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej