Minister Maląg: projekt dotyczący czternastych emerytur niebawem trafi do Rady Ministrów

2023-02-16, 09:45

Minister Maląg: projekt dotyczący czternastych emerytur niebawem trafi do Rady Ministrów
Minister Maląg: wspieramy rodziny z dziećmi, seniorów, osoby z niepełnosprawnością.Foto: Twitter/MRiPS_GOV_PL

- Waloryzacja rent i emerytur - od 1 marca - jest w tym roku historycznie wysoka. Na waloryzację przeznaczyliśmy 44 mld zł, będą wypłacane także 13 i 14 emerytura. Łącznie to ponad 70 mld zł wsparcia dla naszych seniorów - mówiła w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej.

Projekt dotyczący tzw. czternastych emerytur jest gotowy i niebawem trafi do Rady Ministrów – poinformowała w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W 2023 r. rząd planuje wypłatę tzw. 13 i 14. emerytur. "Projekt jest gotowy. Już niebawem trafi na Radę Ministrów, będzie analizowany" – przekazała szefowa MRiPS pytana o 14. emerytury.

Piętnasta emerytura?

Jak wskazywał w ostatnim czasie wiceminister Stanisław Szwed, zasady czternastek będą podobne jak w ubiegłym roku. Ich wypłata ma być zrealizowana na przełomie sierpnia i września. Waloryzacji podlegają emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, świadczenia rolnicze, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne.

Maląg, dopytywana o piętnastą emeryturę, powiedziała: "To, co mamy i to, co na pewno będzie: waloryzacja od 1 marca, historycznie wysoka i właśnie to jest też pomoc dla naszych seniorów. Minimalna emerytura będzie wynosiła 1588 zł i przede wszystkim środki na waloryzację – to jest ponad 44 mld zł. Do tego trzynastka – od miesiąca kwietnia i 14. emerytura – to jest ponad 70 mld wsparcia dla seniorów" – wyliczyła.

W ocenie minister inflacja nie zjada tych świadczeń. "Gdybyśmy zliczyli inflację od roku 2015 do roku 2023, to seniorzy dostają więcej, to wsparcie jest wyższe" – zapewniła szefowa MRiPS.

Czytaj też:

PAP/pj

Polecane

Wróć do strony głównej