"Emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który pod koniec ubiegłego roku prognozowany był na poziomie 13,8 proc. Ponieważ jednak inflacja w ubiegłym roku okazała się wyższa, rząd zwiększy wskaźnik do 14,8 proc. Ostateczne dane poznamy jeszcze w lutym. Wiadomo, że obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł" - podał portal Money.pl.
Minimalna emerytura blisko 1600 zł
"Już od 1 marca wszyscy emeryci otrzymają rekordową podwyżkę. Minimalna emerytura wyniesie 1588 zł" - wskazał premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Super Expressu".
Szef rządu twierdzi, że dzięki 13. i 14. emeryturze realnie świadczenia emerytów i rencistów będą w tym roku wyższe o ponad 20 proc.
9 lutego Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane dotyczące realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. w stosunku do roku 2021. Wzrost tego wskaźnika wpłynie na wyższą waloryzację rent i emerytur.
Minimalna podwyżka
Pod koniec stycznia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała m.in., że "wszystko wskazuje na to, że waloryzacja rent i emerytur będzie na poziomie 14,8 proc."
- Przyjęliśmy waloryzację kwotowo-procentową, czyli na pewno emeryci i renciści przy całkowitej niezdolności do pracy będą mieli zwaloryzowane świadczenia o co najmniej 250 zł. Jeżeli jednak ze wskaźnika procentowego waloryzacji będzie wynikać więcej, to rzeczywiście emeryt dostanie wyższą kwotę - powiedziała wtedy szefowa MRiPS.
Czytaj także:
Money.pl/PR24.pl/mk