more_horiz
Wiadomości

Czternasta emerytura 2023. Wiceminister Szwed: mamy projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 05:37
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował, że gotowy jest projekt ustawy dotyczący czternastej emerytury w 2023 roku. Podkreślił, że środki na ten cel są zabezpieczone. 
Wiceminister Szwed: mamy projekt ustawy dotyczący czternastej emerytury w 2023 roku
Wiceminister Szwed: mamy projekt ustawy dotyczący czternastej emerytury w 2023 rokuFoto: shutterstock/Ruslan Huzau

Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Szwed był gościem "Polskiego punktu widzenia" w Telewizji Trwam. Jedno z pytań dotyczyło czternastej emerytury, która nie została wpisana do budżetu państwa na rok 2023.

Czternasta emerytura. "Środki są zabezpieczone"

- Trzynasta emerytura będzie wypłacana od 1 kwietnia. Mamy też przygotowany projekt ustawy dotyczący czternastej emerytury. Będzie to przełom sierpnia i września. Będzie ona wypłacana na tych samych zasadach jak w ubiegłym roku. Czternasta emerytura w 2023 roku więc też będzie - powiedział.

Dopytywany o to, czy będą na to zabezpieczone środki Szwed odpowiedział, że "środki są zabezpieczone".

- Nie ma tutaj obaw. Mamy możliwość zaciągnięcia pożyczki z funduszów i z tego tytułu będziemy finansować te świadczenie - wskazał wiceminister.

Czytaj również:

Waloryzacja emerytur

Stanisław Szwed podkreślił, że wyliczenia resortu wskazują, iż tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie na poziomie 14,8 procent. W tym roku będzie ona kwotowo procentowa.

- Przyjęliśmy waloryzację kwotowo-procentową, czyli na pewno emeryci i renciści przy całkowitej niezdolności do pracy będą mieli zwaloryzowane świadczenia o co najmniej 250 zł. Jeżeli jednak ze wskaźnika procentowego waloryzacji będzie wynikać więcej, to rzeczywiście emeryt dostanie wyższą kwotę - mówiła kilka dni temu szefowa MRiPS Marlena Maląg.

ms/PAP

Zobacz także

Zobacz także