Myśliwce F-16 dla Ukrainy? Gen. Dariusz Wroński: decyzję może ogłosić w Warszawie Joe Biden

  2023-02-17, 16:00

  Myśliwce F-16 dla Ukrainy? Gen. Dariusz Wroński: decyzję może ogłosić w Warszawie Joe Biden
  Ukraina zapelowała do Zachodu o myśliwce, m.in. F-16. Foto: BlueBarronPhoto/ Shutterstock

  - Nie mam wątpliwości, że Ukraińcy od dawna szkolą się na samolotach F-16 i najnowszych systemach przeciwlotniczych. Zgoda na użycie tego uzbrojenia będzie zgodą polityczną. Być może ogłosi to nawet prezydent Joe Biden podczas przyszłotygodniowej wizyty w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 były dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych gen. Dariusz Wroński.

  Wywiad Ukrainy poinformował, że przy granicy rosyjsko-ukraińskiej zaobserwowano co najmniej 450 rosyjskich samolotów i 300 śmigłowców. Kreml najprawdopodobniej planuje do końca marca przejąć kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim i do tego mają posłużyć mu właśnie zgromadzone maszyny.

  Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że w pewnym momencie lotnictwo podczas wojny na Ukrainie przestało odgrywać znaczącą rolę. - Siadło na ziemię,  zarówno myśliwskie, jak i bombowe. Zniknęło, ponieważ wykruszyli się piloci. Rosji brakuje personelu latającego. Nowi piloci, którzy zasiądą za sterami samolotów, nie będą mieli doświadczenia. Na pewno do walk zostaną w pewnym momencie skierowane nowoczesne samoloty Su-35 i Su-57, pojawią się śmigłowce K-52. To będzie jednak działanie bardzo krótkotrwałe, raczej demonstracja siły. Ukraińcy są na to przygotowani. Wytrzymają to uderzenie, by bardzo mocno na to odpowiedzieć - powiedział generał Dariusz Wroński. 

  Czytaj również:

  Właśnie w tym, zdaniem byłego wojskowego, należy upatrywać odpowiedzi na pytanie, dlaczego Ukraina nie otrzymała jeszcze samolotów z Zachodu. - Ukraińskie natarcie będzie raczej naziemne, z użyciem najnowocześniejszego pozyskanego sprzętu. Najpewniej analitycy uznali, że nie jest to jeszcze moment, aby do działań po stronie ukraińskiej wprowadzać lotnictwo. Nawet jeśli Ukraińcy cofną się pod naporem rosyjskiej ofensywy, to dlatego, żeby na przełomie marca i kwietnia znów uderzyć. Nie mam wątpliwości, że Ukraińcy od dawna szkolą się na samolotach F-16 i najnowszych systemach przeciwlotniczych. Zgoda na użycie tego uzbrojenia będzie zgodą polityczną. Być może ogłosi to nawet prezydent Joe Biden podczas przyszłotygodniowej wizyty w Warszawie - podsumował gen. Wroński. 


  Posłuchaj

  Generał brygady pilot Dariusz Wroński gościem Błażeja Prośniewskiego (Temat dnia/Gość PR24) 22:22
  +
  Dodaj do playlisty

   

  Ukraina apelowała do Zachodu o myśliwce, m.in. F-16. Zdaniem ukraińskiego wojskowego analityka Serhija Hrabskiego ukraińska armia potrzebuje nie tylko zachodnich samolotów. Chodzi także o samoloty tzw. poradzieckie, w tym słowackie MiG-i-29, które potrzebne są Ukrainie do odnowienia parku maszynowego. Prezydent Andrzej Duda zapytany w stacji BBC, czy Polska mogłaby przekazać Ukrainie swoje samoloty F-16, odpowiedział, że nie ma wątpliwości co do tego, że są one niezwykle skuteczne, ale decyzja w tej sprawie musi zostać podjęta przez wszystkich sojuszników Ukrainy, a nie przez pojedyncze państwa. 

  * * *

  Audycja: Temat dnia/Gość PR24
  Prowadzi: Błażej Prośniewski
  Gość: generał brygady pilot Dariusz Wroński (były dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych)
  Data emisji: 17.02.2023
  Godzina emisji: 13.06

  PR24/jt/kor

   

  Polecane

  Wróć do strony głównej