Ograniczenia w zakupach mięsa i nabiału w Warszawie? Radni PiS pytają Trzaskowskiego o raport C40 Cities
- Jeżeli Warszawa jest w tego typu organizacjach, to popiera tego typu rekomendacje, zgadza się z takim podejściem do tematu - powiedział przewodniczący klubu radnych PiS Dariusz Figura, odnosząc się do przygotowanego dla C40 Cities raportu. Zaleca on mieszkańcom np. zmniejszenie spożycia mięsa, nabiału oraz zakupu ubrań.
2023-02-18, 08:47
- Warszawa należy do wielu organizacji i mam wrażenie, nie kontroluje, co się w nich dzieje. Najszybciej jak się da, Warszawa powinna zrewidować tego typu partnerstwa i członkostwa w organizacjach. A jeśli nie, to prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powinien powiedzieć, że popiera tego typu pomysły i zalecenia; żeby to było jasne - podkreślił Dariusz Figura.
"Aberracyjne pomysły"
Zaznaczył, że jeżeli Warszawa jest w tego typu organizacjach, to popiera tego typu rekomendacje, zgadza się z takim podejściem do tematu.
- Nie możemy sobie pozwolić na jakieś aberracyjne pomysły. Chyba że pan prezydent je popiera i na swoim przykładzie będzie je wdrażał. Szczególnie podoba mi się pomysł ograniczenia podróży samolotem. Namawiam pana prezydenta do natychmiastowego wdrożenia. Najlepszy jest własny przykład - zaznaczył.
REKLAMA
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej w piątek zaznaczył, że dawno nie widział takiej manipulacji. - Mamy do czynienia z rekomendacjami, które kompletnie nie są dla nikogo wiążące prawnie. Które mówią tylko i wyłącznie o tym, jak może wyglądać przyszłość, jeżeli chodzi o liczenie emisji - powiedział prezydent. - Warszawa nie podjęła żadnych zobowiązań w tej kwestii - stwierdził.
Zaznaczył, że C40 jest organizacją elitarną, która skupia wszystkie ambitne miasta, które walczą z ociepleniem klimatycznym. Wymieniamy się doświadczeniami, dzięki czemu jesteśmy bardziej efektywni, np. jeśli chodzi o walkę o czyste powietrze - dodał. Zachęcił też mieszkańców do oszczędzania żywności i zaznaczył, że Warszawa włącza się w takie akcje.
- Raport C40 Cities. Górniak: nawet gen. Jaruzelski nie był tak restrykcyjny
- "Miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony". Prezydencki doradca odpowiada na postulaty C40
C40 zostało powołane w 2005 r. przez burmistrzów 18 największych miast - w tym Warszawy - by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Przewodniczącym jest obecnie burmistrz Londynu Sadiq Khan. W 2021 r. ponad 1000 lokalnych samorządów dołączyło do inicjatywy C40 ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury. Do stowarzyszenia należy 97 miast, w tym Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Kopenhaga, Lizbona, Londyn, Paryż, Rzym, Sztokholm, Tel Awiw, Chicago, Los Angeles, Miami, Montreal, Nowy Jork, Waszyngton, Johannesburg, Nairobi, Pekin, Hongkong, Bangkok Seul Tokio i Melbourne.
REKLAMA
Raport przygotowany dla organizacji został opublikowany w 2019 roku. Zawarto w nim propozycje działań, które mogłyby pomóc w ograniczeniu globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza - wskazywanego jako cel tzw. porozumienia paryskiego ONZ zawartego w 2015 roku. Głównym środkiem ograniczenia wzrostu średnich temperatur ma być redukcja emisji gazów cieplarnianych. Działania uwzględnione w raporcie C40 to m.in. ograniczenie wykorzystania dóbr konsumpcyjnych, których produkcja i dystrybucja szczególnie przyczynia się do wzrostu globalnych emisji - jak np. produkcja mięsa czy transport lotniczy.
PAP/bartos
REKLAMA