Lisiecki o raporcie C40 Cities: to wygląda na współpracę Warszawy ze stolicą Korei Północnej
- Wyjdzie ostatecznie na to, że ludzie majętni i kręcący tym światem będą jeszcze bogatsi. A ci, którym te rozwiązania się narzuci, będą jeszcze biedniejsi. Tak działają ideologiczne pomysły - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Lisiecki. Warszawa znalazła się wśród sygnatariuszy porozumienia organizacji C40 Cities, a ta w swoim raporcie przewiduje drastyczne ograniczenie spożycia mięsa i nabiału, chce także "zabrać" mieszkańcom samochody, a nawet zagląda do ich garderoby.
2023-02-17, 13:00
Organizacja C40 Cities zrzesza blisko 100 dużych miast, w tym Warszawę. Jak wynika z raportu "The Future of Urban Consumption in a 1.5C World" przygotowanego dla C40, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do 2030 roku, należy rozpocząć radykalne działania w sześciu dziedzinach mających największy wpływ na emisję.
- Raport C40 Cities. Górniak: nawet gen. Jaruzelski nie był tak restrykcyjny
- "Miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony". Prezydencki doradca odpowiada na postulaty C40
- Ludzie mają jeść rocznie nie więcej niż 16 kg mięsa i 90 kg nabiału. Tymczasem w Polsce zjadamy obecnie ok. 200 kg mięsa rocznie na osobę i 200 kg nabiału. Chodzi też o ograniczenie liczby samochodów, żeby na 1000 mieszkańców było ich 196. Do tego zakup nie więcej niż ośmiu sztuk nowych ubrań rocznie i jeden przelot samolotem raz na dwa lata. To są tylko cele minimalne. Maksymalnie chodzi o zero mięsa, zero nabiału, zero samolotów. To wygląda na współpracę Warszawy ze stolicą Korei Północnej. W Pjongjangu te wyśrubowane cele zostały już osiągnięte. Wygląda na to, że niektóre miasta Zachodu zmierzają w kierunku ideologii, która panuje w Korei Północnej - powiedział Paweł Lisiecki.
Poseł PiS dodał, że Rafał Trzaskowski jest prezydentem progresywnym. - Niektórym wydaje się, że może podnieść standard życia miasta. Moim zdaniem przyniesie to odwrotny skutek, choć część ludzi się przystosuje. Miasto ma instrumenty, żeby elementy raportu weszły w życie. Na przykład poprzez ograniczenia w wydawaniu dzieciom w szkolnych stołówkach produktów pochodzenia zwierzęcego. Ostatecznie wyjdzie na to, że ludzie majętni i kręcący tym światem będą jeszcze bogatsi. A ci, którym te rozwiązania się narzuci, będą jeszcze biedniejsi. Tak działają ideologiczne pomysły - podsumował Lisiecki.
REKLAMA
Posłuchaj
Dane Głównego Urzędu Statystycznego z przełomu 2021 i 2022 roku wskazują, że w stolicy zarejestrowano aż 1,7 mln pojazdów. Oznacza to 768 samochodów na tysiąc mieszkańców. Dla porównania - w Berlinie jest to 337, w Wiedniu 372, a w Krakowie 685 aut. Warszawa znacznie przekracza nie tylko europejską, ale także polską średnią (664).
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
REKLAMA
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Paweł Lisiecki (PiS)
Data emisji: 20.02.2023
Godzina: 7.06
REKLAMA
PR24/jr/kor
REKLAMA