"W 2015 r. prawie 100 proc. ropy pochodziło z Rosji". Daniel Obajtek odpowiada atakującym PKN Orlen

Politycy opozycji "wściekle atakują PKN Orlen", gdy koncern "krok po kroku uniezależnia się od surowców ze wschodu" - napisał na Twitterze Daniel Obajtek. "Politykom dzisiejszej opozycji nie przeszkadzało, gdy w 2015r. prawie 100 procent ropy pochodziło z Rosji, choć w międzyczasie Putin anektował Krym" - dodał prezes PKN Orlen.

2023-02-26, 21:01

"W 2015 r. prawie 100 proc. ropy pochodziło z Rosji". Daniel Obajtek odpowiada atakującym PKN Orlen
Daniel Obajtek odpowiedział na Twitterze krytykującym koncern PKN Orlen politykom opozycji. Foto: Karolis Kavolelis/ Shuttrerstock/ Daniel Obajtek/Twitter

W sobotę Rosja wstrzymała dostawy ropy naftowej do Polski rurociągiem przyjaźń - poinformował PKN Orlen w komunikacie. "Od początku lutego, po wygaśnięciu kontraktu z firmą Rosnieft, dostawy rosyjskiej ropy pokrywały tylko około 10 proc. zapotrzebowania Orlenu na ten surowiec. Były to wyłącznie dostawy rurociągowe, na które nie zostały wprowadzone międzynarodowe sankcje" - podkreślono.

Komunikat prasowy wywołał reakcję posłów i sympatyków opozycji, którzy zarzucili Orlenowi i rządowi, że ci kupowali ropę z Rosji mimo apelów do Unii Europejskiej o objęcie surowca sankcjami, finansując tym samym wojnę Rosji na Ukrainie. Przypomniano także wysoki zyski Orlenu, przedstawiając je jako zarobione "na Polakach".

Prezes Orlenu odpowiada na zarzuty opozycji

"Politykom dzisiejszej opozycji nie przeszkadzało, gdy w 2015r. prawie 100 procent ropy pochodziło z Rosji, choć w międzyczasie Putin anektował Krym. Dziś wściekle atakują, choć to my krok po kroku uniezależnialiśmy się od surowców ze wschodu i dziś nie importujemy ani gazu, ani ropy" - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Atakują nas także za wypracowanie zysków, choć tylko w tym roku na zamrożenie rachunków za gaz w polskich domach, szpitalach, szkołach itd., Orlen przekaże blisko 14 mld złotych. Jak wyglądałaby pomoc Polakom gdyby to oni rządzili - to pytanie retoryczne" - dodał Daniel Obajtek.

Czytaj także:

Do czasu wstrzymania transportu ropy rurociągiem Przyjaźń, rosyjska ropa stanowiła 10 proc. wolumenu importowanego do PKN Orlen - mówił na konferencji prasowej 1 lutego br. Daniel Obajtek. Już wtedy podkreślano, że "dzięki pozyskaniu wiarygodnych partnerów handlowych, jest przygotowana do całkowitej rezygnacji z rosyjskiej ropy, jeżeli zostaną wprowadzone kolejne sankcje na jej import".

Dywersyfikacja w praktyce

W ramach strategii dywersyfikacji PKN Orlen buduje swój portfel importowy w oparciu o dostawy ropy naftowej pochodzącej z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej. Kluczowym partnerem Koncernu jest obecnie Saudi Aramco, największy producent ropy naftowej na świecie.

REKLAMA

W 2022 r. PKN Orlen i Saudi Aramco podpisały strategiczne porozumienie o współpracy, które m.in. zapewnia polskiej spółce dostawy ropy naftowej w ilości wystarczającej, aby pokryć ok. 45 proc. łącznego zapotrzebowania wszystkich rafinerii Grupy Orlen.

Twitter, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej