Udaremniono przerzut kokainy. Narkotyki o wartości 330 mln dolarów miały trafić do Europy

2023-02-27, 04:10

Udaremniono przerzut kokainy. Narkotyki o wartości 330 mln dolarów miały trafić do Europy
Ekwador przejął kokainę o wartości 330 milionów dolarów, która miała trafić do Belgii. Foto: Shutterstock/couperfield

Ekwador przejął kokainę o wartości 330 milionów dolarów, która miała trafić do Belgii. Do konfiskaty narkotyku doszło w porcie w Guayaquil na zachodzie Ekwadoru. Blisko 9 ton kokainy ukrytych było w kontenerze między bananami.

"Rekordowe przejęcie w 2023 roku 8,8 tony kokainy. Stanowczo przeciwdziałamy handlowi narkotykami" - napisał na Twitterze dowódca ekwadorskiej policji, generał Fausto Salinas i dodał, że służby zapobiegły międzynarodowej sprzedaży 90 milionów dawek narkotyków.

Ekwador leży między Kolumbią a Peru - głównymi światowymi producentami kokainy. W tym roku przechwycono łącznie 31 ton kokainy.

W rekordowym 2021 roku służby tego kraju przechwyciły około 210 ton tego narkotyku, który miał trafić do Europy. Rok temu konfiskaty przekroczyły 200 ton, z czego 61 procent narkotyku ukryto wśród bananów przeznaczonych na eksport.

Przerzuty do Belgii

Belgijskie służby udaremniły w ubiegłym roku przemyt rekordowej ilości kokainy w porcie w Antwerpii na północy kraju, poinformowały służby celne na wtorkowej konferencji prasowej. Przechwycono 110 ton tego narkotyku, o ponad 20 ton więcej niż w 2021 r.

W konferencji prasowej uczestniczyli również holenderscy celnicy, albowiem oba kraje ściśle ze sobą współpracują w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. W sumie holenderskie i belgijskie służby celne przejęły w ubiegłym roku ponad 160 ton kokainy, najwięcej w Antwerpii.

- Tylko wspólnie możemy przeciwstawić się międzynarodowemu handlowi narkotykami - mówił na konferencji belgijski minister finansów Vincent Van Peteghem.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej