mObywatel będzie "jednym okienkiem". Premier: to realizacja naszego postulatu wolności
Chcemy, żeby mObywatel stał się mitycznym w czasach PO "jednym okienkiem" do załatwiania swoich spraw - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o mObywatelu, którego celem jest zrównanie dokumentów cyfrowych w tej aplikacji z dokumentami tradycyjnymi.
2023-02-28, 13:35
Projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów, zrówna dokumenty, które są zawarte w tej aplikacji, z dokumentami tradycyjnymi. Oznacza to, że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że minęło pięć lat, odkąd rząd udostępnił aplikację mObywatel.
- Dzisiaj ta aplikacja posiada ponad 9,5 mln użytkowników - powiedział.
Cyfryzacja w służbie codzienności
Szef rządu zwrócił uwagę, że aplikacja już uprościła załatwianie codziennych spraw w urzędach.
REKLAMA
- To, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, to rewolucja w dostępie obywateli do różnego rodzaju usług publicznych - ocenił.
- mObywatel to cyfryzacja w służbie codzienności, dlatego aplikacja będzie nadal rozwijana. Już teraz jest intensywnie rozwijana. Coraz więcej usług i dokumentów będzie dostępnych w ramach aplikacji - zapowiedział premier.
W ocenie szefa rządu nowe rozwiązanie "pozwoli postawić kolejny krok na drodze do nowoczesnego państwa, przyjaznego i bliskiego sprawom ludzi".
- Chcemy, aby mObywatel stał się tym mitycznym w czasie Platformy Obywatelskiej "jednym okienkiem" - powiedział premier Morawiecki.
REKLAMA
Jak zaznaczył, mówi o "obiecankach-cacankach" Platformy o tym, że w jednym miejscu będzie można załatwić wiele spraw urzędowych.
Ogromna ilość wolnego czasu
- Nie tylko to zrobiliśmy, ale przeskakujemy ten etap, ponieważ w okienku swojego własnego telefonu, własnego komputera będzie można załatwić o wiele więcej, niż oni byli w stanie zintegrować w zarządzanych przez siebie urzędach - przekonywał Mateusz Morawiecki.
Informatyzacja państwa - jak tłumaczył szef rządu - jest również przekazaniem w ręce obywateli ogromnej ilości wolnego czasu.
- Tak naprawdę jest to realizacja naszego postulatu wolności. Postulatu dobrowolności i wolności. Niech każdy załatwia swoje sprawy tak, jak chce, i niech ma jak najwięcej wolnego czasu - podkreślił.
REKLAMA
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA