KE chce ściślejszej współpracy państw dot. ruchu drogowego. Chodzi m.in. o odebrane prawa jazdy
Decyzja o odebraniu kierowcy prawa jazdy w jednym kraju powinna obowiązywać na terenie całej Unii. To jedna z propozycji Komisji Europejskiej przewidująca ściślejszą współpracę państw członkowskich dotyczącą ruchu drogowego. Teraz zajmą się nimi unijne rządy i Parlament Europejski. Zwykle od zaprezentowania projektu regulacji do wejścia w życie przepisów mijają dwa lata - informuje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
2023-03-01, 15:38
Komisja Europejska przekonuje, że te propozycje pomogą zmniejszyć liczbę wykroczeń drogowych w Unii i zmienią zachowanie na przykład piratów drogowych. - Ci, którzy jeżdżą niebezpiecznie nie mogą pozostać bezkarni. Jeśli ktoś utracił prawo jazdy w jednym kraju członkowskim to powinien mieć zakaz prowadzenia auta także w innych unijnych krajach - powiedziała komisarz do spraw transportu Adina Valean.
Odbieranie prawa jazdy
Wzajemna uznawalność decyzji o odebraniu prawa jazdy ma dotyczyć takich przypadków jak duże przekroczenie przekroczenie prędkości - co najmniej 30 km/h, jazda po pijanemu lub pod wpływem narkotyków i spowodowanie śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Ponadto Komisja chce lepszej ściągalności mandatów. Już teraz unijne państwa współpracują między sobą i kierowcy otrzymują mandaty za wykroczenia popełnione poza granicami kraju. Jednak w 2019 roku prawie 40 procent z nich pozostawało bezkarnych, bo na przykład płatność nie została wyegzekwowana. Nowe przepisy mają poprawić transgraniczne ściganie wykroczeń między innymi poprzez wzajemny dostęp do krajowych baz posiadaczy prawa jazdy.
Posłuchaj
Komisja Europejska zaproponowała też cyfrowe prawo jazdy. Zamiana, przedłużanie ważności, lub wymiana prawa jazdy będą znacznie łatwiejsze, ponieważ wszystkie procedury będą prowadzone online - argumentuje Komisja. To jeszcze nie jest standard w wielu krajach, ale w Polsce na przykład każdy kto ma aplikacje mobywatel, może mieć cyfrowe prawo jazdy w swoim telefonie.
REKLAMA
Bruksela zaproponowała też dziś możliwość uzyskiwania prawa jazdy w całej Unii na samochody osobowe i ciężarowe już od 17 roku życia, choć miałby być też wymóg jazdy w obecności dorosłego kierowcy do czasu uzyskania pełnoletności.
- Nowe informacje ws. Antoniego Królikowskiego. Policja zatrzymała mu prawo jazdy
- Wzrasta liczba automatycznych wezwań pomocy z samochodowych systemów eCall
dz/IAR
REKLAMA