Jak przeciwdziałać niedoborom wody w Polsce? Resort infrastruktury o planowanych inwestycjach
Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że zasoby retencjonowanej wody w Polsce wzrosną o 5 miliardów metrów sześciennych.
2023-03-02, 13:42
Marek Gróbarczyk mówił podczas konferencji "Zatrzymaj wodę - efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”, że taki wzrost umożliwi realizacja Programu przeciwdziałania niedoborowi wody:
- Ma on za zadanie podniesienie z obecnych 7 procent retencjonowanej wody w Polsce do 15 procent w okresie do 2027 roku. To jest unijna perspektywa budżetowa i tak chcemy się zamknąć w tym okresie - dodał Marek Gróbarczyk.
Inwestycje na terenach rolniczych
Wśród planowanych działań są inwestycje na terenach rolniczych, rekultywacja wyrobisk pogórniczych i odnawianie drzewostanów.
Krzysztof Woś, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie powiedział, że spółka uwzględnia wszystkie rodzaje retencji wód powierzchniowych.
REKLAMA
- Począwszy od tej mikroretencji, czyli próbujemy łapać tę wodę tam, gdzie ona spada. Poprzez retencje korytową, poprzez retencję zbiornikową. Każda, która powoduje wzrost wielkości zasobów dyspozycyjnych ma bardzo, ale to bardzo ważne znaczenie - mówił Krzysztof Woś.
Zasoby wodne Polski
Łączny koszt osiągnięcia poziomu 15 procent retencji szacowany jest na 41 miliardów złotych.
- Jak mądrze gospodarować wodą na świecie, by jej nie zabrakło?
- Ochrona wód przed zanieczyszczeniami rolniczymi. ARiMR dofinansuje inwestycje
Polska ma jedne z najmniejszych w Europie zasobów wodnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Konferencję "Zatrzymaj wodę - efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce" w Warszawie zorganizowało Ministerstwo Infrastruktury i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
IAR/PR24/akg
REKLAMA