"Chodzi o pokazanie prawdziwej twarzy Moskwy". Polska apeluje o ukaranie winnych zbrodni na Ukrainie
- Należy wzmocnić wsparcie dla ukraińskiej armii i przygotować warunki do sprawiedliwego osądzenia i ukarania zbrodniarzy wojennych - mówił we Lwowie, na międzynarodowej konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości", polski minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jak podkreślił, chodzi o "pokazanie światu prawdziwej twarzy Moskwy".
2023-03-04, 00:41
Zbigniew Ziobro zwrócił też uwagę, że po wybuchu wojny wolny świat solidarnie ruszył z pomocą zaatakowanej Ukrainie. - Tym razem na szczęście nie wygrała polityka, której symbolem była propozycja wysłania żołnierzom ukraińskim kilku tysięcy hełmów zamiast broni i amunicji. Dzielnie broniąca się Ukraina dostała wsparcie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polski i wielu innych państw. Moi rodacy otworzyli serca i domy dla milionów uchodźców z Ukrainy - wspominał.
Zbigniew Ziobro wyraził opinię, że należy wzmocnić wsparcie dla ukraińskiej armii i przygotować warunki do sprawiedliwego osądzenia i ukarania zbrodniarzy wojennych. Jak dodał, gdy prezydent Lech Kaczyński ostrzegał przed imperialnymi planami Rosji, to "świat nie dowierzał", a w późniejszych latach Rosja nie tylko nie była obejmowana sankcjami, ale realizowano z nią takie inwestycje jak Nord Stream 2. Zaznaczył, że już wówczas w Unii Europejskiej byli politycy, którzy przed tym przestrzegali, ale ich głos był przez lata ignorowany przez unijnych decydentów.
Polska zaangażowana w dokumentowanie zbrodni
- Odnalezienie i ukaranie winnych zbrodni popełnianych przez Rosję na Ukrainie jest naszą misją, która ma pokazać światu, jak wygląda prawdziwa twarz Moskwy - podkreślał szef resortu sprawiedliwości.
Polskę na konferencji, oprócz Zbigniewa Ziobry, reprezentowali też wiceminister Sebastian Kaleta i prokurator krajowy Dariusz Barski. Tematem spotkania były sposoby na pociągniecie Rosji do odpowiedzialności za napaść na Ukrainę i popełniane zbrodnie.
»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie dotyczącym wizyty Zbigniewa Ziobro we Lwowie przypomniało, że Polska od początku wojny jest zaangażowana w zbieranie dowodów rosyjskich zbrodni. "W Polsce zeznania złożyło ponad 1700 uchodźców. Nasi prokuratorzy zbierają dowody na Ukrainie z wykorzystaniem najnowocześniejszej techniki, w tym skanerów 3D. Powstaje specjalna strona internetowa, na której świadkowie rosyjskich zbrodni będą mogli złożyć zeznania, niezależnie od miejsca, w którym obecnie przebywają" - przekazał resort.
Apel władz Ukrainy do ONZ
W czasie konferencji prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do ONZ, by została przyjęta rezolucja, której celem jest doprowadzenie do utworzenia specjalnego trybunału w tej sprawie. Przekazał, że na Ukrainie odnotowano ponad 70 tysięcy zbrodni wojennych i dodał, że Władimir Putin i jego wspólnicy powinni otrzymać wyroki sprawiedliwe i zgodne z prawem.
Podobną ideę zgłosił prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin. Jak zaznaczył, Międzynarodowy Trybunał Karny nie ma mandatu do ścigania zbrodni agresji, czym zająłby się nowy trybunał.
Zachód potwierdza poparcie dla Kijowa
W spotkaniu wziął też udział prokurator generalny USA Merrick Garland, który potwierdził poparcie USA dla inicjatywy dotyczącej ścigania winnych zbrodni na Ukrainie.
Posłuchaj
Minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra zapowiedział z kolei utworzenie grupy dialogu do spraw Ukrainy. Zapewni ona państwom, organizacjom międzynarodowym i społeczeństwu obywatelskiemu platformę do dyskusji i wzajemnego informowania się o krajowych i międzynarodowych inicjatywach dotyczących odpowiedzialności.
W Hadze powstanie także międzynarodowe centrum ścigania zbrodni agresji oraz rejestr szkód wyrządzonych Ukrainie przez Rosję.
- Kolejny pakiet pomocy USA dla Ukrainy. Jego wartość to 400 mln dolarów
- Zełenski odwiedził w szpitalu żołnierzy, którzy walczyli w Bachmucie. "Wojownicy, bohaterowie"
- Hiszpania: pierwsi czołgiści z Ukrainy rozpoczęli ćwiczenia na Leopardach
IAR/ mbl