Eksperci: Polki są coraz lepiej wykształcone jednak to ich domeną jest etat w pracy i w domu

Choć kobiety w Polsce są lepiej wykształcone od mężczyzn, to jednak ich edukacja nie jest do końca dopasowana dodzisiejszych potrzeb rynku pracy. Sprawują też znacznie więcej od mężczyzn ról opiekuńczych i są krócej aktywne zawodowo. Stąd też bywają dłużej bezrobotne, choć ilościowo nie ma tu różnic, i częściej zaliczają się do grupy biernych zawodowo - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) i Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza).

2023-03-08, 10:10

Eksperci: Polki są coraz lepiej wykształcone jednak to ich domeną jest etat w pracy i w domu
W wieku produkcyjnym bezrobotnych jest w Polsce 4 proc. kobiet, ale dłużej niż mężczyźni pozostają one w bezrobociu ponad 12 miesięcy . Foto: Shutterstock/Juice Verve

Eksperci analizowali sytuację kobiet na rynku pracy oraz w systemie ubezpieczeń społecznych. Odnieśli się do danych statystycznych, z których wnika, że w wieku produkcyjnym bezrobotnych jest w Polsce 4 proc. kobiet, ale dłużej niż mężczyźni pozostają one w  bezrobociu ponad 12 miesięcy.

Niżej opłacana praca

Niemal 27 proc. Polek w wieku to kobiety częściej wykonują prace proste, a więc niżej płatne - 9,8 proc. z nich. W wypadku mężczyzn to 5,4 proc.

Gdy w ostatnich 7 latach liczba pracujących emerytów wzrosła o 40 proc. to okazało się, że 60 proc. z nich to kobiety. Jednocześnie zaledwie niecałe 30 proc. kobiet po 50-ym roku życia jest aktywna zawodowo. A większość z nich deklaruje, że chciałaby pracować, tylko z rozmaitych względów nie ma takiej możliwości.

Jak zaznaczył Andrzej Sadowski już wiele lat temu próbowano "wyciągnąć kobiety z szarej strefy obiecując tym, które pełniły rolę nianiek, sprzątaczek, pomocy domowych, że przez pewien czas nie będą musiały płacić składek na ZUS, ale ta akcja spaliła na panewce, bo kobiety nie chciały dzielić się z państwem zarobionymi pieniędzmi".

REKLAMA

- Te kobiety nie są, więc na statystycznym bezrobociu, lecz funkcjonują na rynku usług, a raczej funkcjonowały przed przyjazdem pań z Ukrainy, które taką pracę teraz wykonują - dodał Andrzej Sadowski.

Jego zdaniem warto też zauważyć, że po 80-tce na 8 kobiet przypada już tylko 1 mężczyzna, co oznacza, że mężczyźni krócej żyją i krócej pobierają emerytury.

Piotr Soroczyński stwierdził, że należy patrzeć na biernych zawodowo, którzy nie zgłaszają się w urzędach pracy. Tych osób jest ok. 5 mln w wieku produkcyjnym i 7 mln w wieku nieprodukcyjnym. Przyczynami bierności jest m.in. nauka, a skoro więcej kobiet ma wyższe wykształcenie to w tej grupie mogą się znaleźć oraz opieka nad dziećmi lub starszymi członkami rodziny, gdyż te role też częściej przejmują kobiety.

- Poza wiekiem produkcyjnym bierni zawodowo są ci, którzy mają jakieś świadczenie. I tu kobiety mają emeryturę szybciej niż mężczyźni, co też może wpływać na bierność zawodową kobiet - mówił Piotr Soroczyński.

REKLAMA

Według Andrzeja Sadowskiego starsze kobiety mogą już nie pracować gdyż zdobyty przez rodzinę majątek plus wynagrodzenie pracującego jeszcze męża okazuje się wystarczające. W jego opinii wiele kobiet ma też wykształcenie niedostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy.

RPP utrzyma stopy procentowe

Ekonomiści rozmawiali również o tym, jaka może być dzisiejsza decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Zgodnie uznali, że zostaną one utrzymane na dotychczasowym poziomie 6,75 proc.

- RPP może już zobaczyć dane analityków NBP o inflacji. Kluczowe będą informacje o tym czy pik inflacji był w lutym i teraz zacznie ona spadać po pierwszym kwartale. Jeśli nie, to warto być może byłoby pomyśleć o zaostrzeniu polityki monetarnej. Jednak raczej stopy zostaną utrzymane – argumentował Piotr Soroczyński.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego stopy będą utrzymane do czasu wyborów a przed nimi można się nawet spodziewać obniżek stóp procentowych.

REKLAMA

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.

Posłuchaj

Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) i Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza) komentują sytuację gospodarczą w Polsce ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 19:13
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej