Dobra informacja dla kierowców. Rośnie prawdopodobieństwo spadku cen diesla na stacjach paliw

Rośnie prawdopodobieństwo spadku średniej ceny diesla w kolejnych tygodniach - ocenili eksperci Refleksu. Ceny benzyn powinny pozostać stabilne, a to oznacza, że różnica detalicznych cen benzyn i diesla spadnie poniżej 30 gr/l.

2023-03-11, 09:21

Dobra informacja dla kierowców. Rośnie prawdopodobieństwo spadku cen diesla na stacjach paliw
Eksperci przypomnieli, że ubiegłoroczny rekord cen diesla przypadł na połowę października, kiedy za litr tego paliwa płacono 8,08 zł/l. . Foto: Shutterstock/Kekyalyaynen

Eksperci Refleksu zwrócili uwagę, że w okresie 3-10 marca br. hurtowe ceny diesla w PKN Orlen spadły blisko 18 gr/l netto, benzyny Pb95 natomiast wzrosły 3 gr/l netto. "Rośnie w związku z tym prawdopodobieństwo spadku średniej ceny diesla w kolejnych tygodniach do poziomu 6,90-6,95 zł/l. Ceny benzyn powinny pozostać stabilne, a to oznacza, że różnica detalicznych cen benzyn i diesla spadnie poniżej 30 gr/l i będzie najniższa od lipca/sierpnia 2022 r." - ocenili.

Według danych Refleksu 7,10 zł/l oraz 6,70 zł/l to aktualne średnie ceny diesla i benzyny Pb95 w Polsce. Ceny benzyn w skali tygodnia nie zmieniły się, natomiast olej napędowy potaniał o "symboliczny" 1 gr/l. Za litr autogazu płacimy aktualnie 3,18 zł/l (-1 gr/l)

Eksperci przypomnieli, że ubiegłoroczny rekord cen diesla przypadł na połowę października, kiedy za litr tego paliwa płacono 8,08 zł/l. Historyczne maksima cen benzyny Pb95 obserwowane były w drugim tygodnia czerwca 2022 roku - 7,97 zł/l.

Taniejąca ropa na rynkach

"Spadek cen diesla to efekt coraz niższych cen diesla na rynku ARA i taniejącej ropy naftowej. W okresie 3-9 luty ceny diesla na europejskim rynku ARA spadły 53 dolarów za tonę (blisko 20 gr./l). W tym samym okresie benzyna potaniała 12 dolarów za tonę (4 gr/l)" - wskazali eksperci.

W ich ocenie na europejskim rynku diesla nadal obserwujemy wysoką podaż paliw i spadek konsumpcji.

REKLAMA

"Na początku 2022 roku (przed atakiem Rosji na Ukrainę) Europa (UE, Norwegia i Wielka Brytania) importowały około 0,65-0,67 mln baryłek dziennie diesla z Rosji. Udział dostaw rosyjskiego diesla w europejskim imporcie wynosił 46-50 proc. W lutym tego roku dostawy diesla z Bliskiego Wschodu na rynki europejskie ukształtowały się na poziomie 0,37 mln baryłek dziennie z tego Arabia Saudyjska i ZEA były największymi eksporterami tego paliwa" - stwierdzili analitycy.

Turcja najwięcej sprowadza rosyjskiego diesla

Zaznaczyli, że największym odbiorcą rosyjskiego diesla i oleju opałowego jest obecnie Turcja - ponad 30 proc. całkowitego rosyjskiego eksportu. "W połączeniu z zakupem taniej rosyjskiej ropy naftowej umożliwia to Turcji w aktualnej sytuacji rynkowej przekierowanie krajowej produkcji diesla na eksport" - zauważono w komentarzu.

"Ceny kwietniowej serii kontraktów na ropę Brent spadły w piątek rano poniżej 81 dolarów za baryłkę. W skali tygodnia ropa Brent potaniała blisko 5 dolarów za baryłkę" - wskazał Reflex.

"Amerykańska EIA spodziewa się wzrostu światowej konsumpcji paliw w tym roku o 1,5 mln baryłek dziennie do 100,9 mln baryłek dziennie, z tego 0,7 mln baryłek dziennie wzrostu przypadnie na Chiny a 0,2 mln baryłek dziennie na Indie. W roku 2024 konsumpcja paliw wzrośnie zdaniem EIA o 1,8 mln baryłek dziennie do 102,7 mln baryłek" - podali analitycy Refleksu. Dodali, że EIA prognozuje spadek średniej ceny ropy Brent z poziomu 84 dolarów za baryłkę w drugim kwartale do 81 dolarów za baryłkę w czwartym kwartale tego roku. "W przyszłym roku natomiast średnia cena ropy Brent ma wynieść 78 dolarów za baryłkę" - stwierdzono. 

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej