Janusz Wojciechowski: są pisemne zapewnienia, że przyjęcie noweli ustawy o SN odblokuje Polsce fundusze z KPO
Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oznajmił, że "gdyby ustawa (nowelizacja ustawy o SN - przyp. red.) była podpisana, Polska otrzymałaby fundusze z KPO. Jak stwierdził, są w tej sprawie "odpowiednie zapewnienia na piśmie ze strony Komisji Europejskiej".
2023-03-13, 16:02
Wojciechowski został zapytany w Studiu PAP, czy gdyby nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym weszła w życie, byłoby to równoznaczne z wypłatą Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy, odpowiedział, że ze strony Komisji Europejskiej w tej sprawie są odpowiednie zapewnienia na piśmie.
- Bez żadnych wątpliwości: gdyby ustawa była podpisana, Polska otrzymałaby fundusze z KPO - powiedział unijny komisarz. - Ustawa, która została uchwalona przez Sejm, i którą pan prezydent Duda skierował do TK, została uznana przez Komisję Europejską za wypełniającą kamienie milowe dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce - dodał.
Skierowanie noweli ustawy o SN do TK. "Wydłuży czas oczekiwania na fundusze"
Jego zdaniem decyzja prezydenta Andrzeja Dudy "spowoduje, że trzeba będzie dłużej czekać na fundusze z KPO". - Chociaż wierzę głęboko, że one do Polski trafią - dodał.
Zapytany, czy jeśli zarówno nowelizacja ustawy o SN, jak i nowelizacja tzw. ustawy wiatrakowej nie wejdą w życie, będzie jakieś pole do negocjacji z KE stwierdził, że wówczas "rząd będzie musiał głęboko rozważyć, co dalej robić". W jego ocenie obie nowelizacje nie naruszają polskiej suwerenności. - Fundusze unijne są przyznawane pod różnymi warunkami - nie ma funduszy bezwarunkowych - zaznaczył.
REKLAMA
"Nie widzę obszarów, w których trzeba kompetencje unijne poszerzać"
Wojciechowski został również zapytany o toczącą się w UE dyskusję dotycząca zmiany traktatów wspólnotowych i o zagrożenia z tym związane. - Widzę zagrożenie i niedobrze, że takie zakusy są. UE ma solidne podstawy traktatowe i nie widzę obszarów, w których trzeba kompetencje unijne poszerzać. Należy raczej wzmacniać te, które już są - powiedział.
Według niego unijna polityka powinna się skupić m.in. na zwiększaniu środków przeznaczanych na rolnictwo. - Dziś mamy problem, że budżet Wspólnej Polityki Rolnej, chociaż większy niż wcześniej, nadal nie jest wystarczający. Na rolnictwo wydajmy 0,4 proc. unijnego PKB - powiedział unijny komisarz.
Jak zaznaczył, jest też przeciwny odchodzeniu od zasady jednomyślności. - Jeśli ma być skuteczność polityki np. w sprawach rolnych, to bardzo dobrze, jeśli wszystkie kraje się zgadzają - powiedział Wojciechowski.
- Ustawa o elektrowniach wiatrowych: Szynkowski vel Sęk: mam nadzieję, że prezydent ją podpisze
- "Jeszcze przed wyborami przełamiemy impas". Poseł PiS o KPO
- Leśnictwo wśród kompetencji wspólnych UE? Rzecznik rządu zapowiada weto
Zobacz: europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk w Polskim Radiu 24
PAP
asp
REKLAMA