UE chce rozszerzyć swoje kompetencje o lasy. Minister Moskwa: nie ma na to naszej zgody
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczyła, że nie ma zgody na rozszerzenie kompetencji Unii Europejskiej na kwestie związane z polskimi lasami.
2023-01-27, 09:37
Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego przyjęła opinię, która jest wstępem do rezolucji na temat zmiany traktatów i wyłączenia z kompetencji państw członkowskich m.in. gospodarki leśnej, części gospodarki wodnej i gospodarki przestrzennej.
Anna Moskwa już wcześniej odniosła się do opinii Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego. Minister napisała na Twitterze, że wyraża stanowczy sprzeciw wobec tej propozycji. "Polskie lasy to wyłączna kompetencja Warszawy. Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie" - zaznaczył Anna Moskwa.
Rzecznik rządu zapowiada weto Polski
- Absolutnie w ogóle nie ma możliwości rozszerzania kompetencji unijnych nawet o skrawek dodatkowych rzeczy związanych z lasami - odpowiedział.
REKLAMA
Pytany o to, czy będzie weto Polski w tej sprawie, stwierdził: "Tak, oczywiście".
Art. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewiduje, że kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie dotyczą m.in. takich głównych dziedzin, jak rynek wewnętrzny, transport i środowisko. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie PE unijne traktaty nie odnoszą się bezpośrednio do lasów, w związku z czym UE nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, obszar ten pozostaje głównie w kompetencji krajowej.
Burzenie wszystkich budowli przeciwpowodziowych
Wskazuje się także, że unijna regulacja mogłaby doprowadzić do wyłączenia dużego obszaru Polski spod inwestycji infrastrukturalnych.
Posłuchaj
- Jest jednocześnie rozporządzenie o odtworzeniu zasobów. (...) Mówi ono o renaturyzacji terenów leśnych, jak i wszystkich rzek w Europie, czyli zburzeniu wszystkich budowli wodnych, przeciwpowodziowych. Niemcy się chwalą, że taki plan już przygotowują. To szersza koncepcja, która różnymi drobnymi działaniami jest w UE wdrażana, i o ile ta ścieżka poszerzenia kompetencji traktatowych UE jest obwarowana jednomyślnością, o tyle to rozporządzenie w podstawie prawnej wskazuje większość kwalifikowaną. Króciutkie, ogólnymi zdaniami napisane, o dbaniu o ekosystem, ale gdy głębiej się w nie wejdzie i spojrzy w intencje - zarządzanie glebami, jakość upraw. Jednocześnie jest tam takie zdanie, że KE przekazuje swoje zalecenia, które państwo członkowskie ma obowiązek wdrożyć. Niby nic, a jednak bardzo silne narzędzie. Jest to miękki zapis, ale gdy spojrzymy z perspektywy orzecznictwa i Trybunału, bardzo mocny i niebezpieczny, bokiem wprowadzony - wskazała Anna Moskwa w "Sygnałach dnia".
REKLAMA
Zapytana, czy będzie polskie weto do tych propozycji, minister odpowiedziała krótko: "tak".
- To, co robimy teraz, to pracujemy z innymi państwami, by przetłumaczyć te dokumenty na język codzienności, co to może spowodować w poszczególnych państwach. Mamy spotkania na poziomie ministrów, wiceministrów, pracowników w Brukseli - dodała.
Europosłowie również ostrzegają
Europoseł PiS Anna Zalewska przestrzega przed zagrożeniem dla polskich lasów i polskiej gospodarki.
- Nikt nigdy nie miał prawa decydować, w jaki sposób każdy kraj członkowski gospodaruje, jak ustala podatki, jak zajmuje się miksem energetycznym czy lasami. U nas jest to skarb - Lasy Państwowe - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska.
REKLAMA
- Leśnictwo wśród kompetencji wspólnych UE? Rzecznik rządu zapowiada weto
- Anna Moskwa: pomysł PE, aby polskie lasy były zarządzane przez urzędników unijnych jest absurdalny
- Anna Zalewska alarmuje: PE chce pozbawić Polskę prawa do decydowania o lasach
IAR/PR24.pl/PAP/mk/kor
REKLAMA