more_horiz
Gospodarka

UE chce rozszerzyć swoje kompetencje o lasy. Minister Moskwa: nie ma na to naszej zgody

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 09:37
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczyła, że nie ma zgody na rozszerzenie kompetencji Unii Europejskiej na kwestie związane z polskimi lasami. 
Minister Moskwa: Polskie lasy, to wyłączna kompetencja Warszawy
Minister Moskwa: Polskie lasy, to wyłączna kompetencja WarszawyFoto: Shutterstock/Kichigin

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego przyjęła opinię, która jest wstępem do rezolucji na temat zmiany traktatów i wyłączenia z kompetencji państw członkowskich m.in. gospodarki leśnej, części gospodarki wodnej i gospodarki przestrzennej.

Anna Moskwa już wcześniej odniosła się do opinii Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego. Minister napisała na Twitterze, że wyraża stanowczy sprzeciw wobec tej propozycji. "Polskie lasy to wyłączna kompetencja Warszawy. Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie" - zaznaczył Anna Moskwa.

Rzecznik rządu zapowiada weto Polski

Rzecznik rządu Piotr Müller w czwartek w Radiu Wnet pytany był m.in. o to, czy jest możliwość rozszerzenia kompetencji Unii Europejskiej na gospodarkę leśną krajów członkowskich.

- Absolutnie w ogóle nie ma możliwości rozszerzania kompetencji unijnych nawet o skrawek dodatkowych rzeczy związanych z lasami - odpowiedział.

Pytany o to, czy będzie weto Polski w tej sprawie, stwierdził: "Tak, oczywiście".

Art. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewiduje, że kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie dotyczą m.in. takich głównych dziedzin, jak rynek wewnętrzny, transport i środowisko. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie PE unijne traktaty nie odnoszą się bezpośrednio do lasów, w związku z czym UE nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, obszar ten pozostaje głównie w kompetencji krajowej.

Burzenie wszystkich budowli przeciwpowodziowych

Wskazuje się także, że unijna regulacja mogłaby doprowadzić do wyłączenia dużego obszaru Polski spod inwestycji infrastrukturalnych.

Posłuchaj
00:33 IAR/Program 1. Polskiego Radia: Minister Anna Moskwa mówi, że nie ma zgody na rozszerzenie kompetencji UE na kwestie związane z m.in. z polskimi lasam Minister Anna Moskwa mówi, że nie ma zgody na rozszerzenie kompetencji UE na kwestie związane z m.in. z polskimi lasami (IAR)

Jest jednocześnie rozporządzenie o odtworzeniu zasobów. (...) Mówi ono o renaturyzacji terenów leśnych, jak i wszystkich rzek w Europie, czyli zburzeniu wszystkich budowli wodnych, przeciwpowodziowych. Niemcy się chwalą, że taki plan już przygotowują. To szersza koncepcja, która różnymi drobnymi działaniami jest w UE wdrażana, i o ile ta ścieżka poszerzenia kompetencji traktatowych UE jest obwarowana jednomyślnością, o tyle to rozporządzenie w podstawie prawnej wskazuje większość kwalifikowaną. Króciutkie, ogólnymi zdaniami napisane, o dbaniu o ekosystem, ale gdy głębiej się w nie wejdzie i spojrzy w intencje - zarządzanie glebami, jakość upraw. Jednocześnie jest tam takie zdanie, że KE przekazuje swoje zalecenia, które państwo członkowskie ma obowiązek wdrożyć. Niby nic, a jednak bardzo silne narzędzie. Jest to miękki zapis, ale gdy spojrzymy z perspektywy orzecznictwa i Trybunału, bardzo mocny i niebezpieczny, bokiem wprowadzony - wskazała Anna Moskwa w "Sygnałach dnia".

Zapytana, czy będzie polskie weto do tych propozycji, minister odpowiedziała krótko: "tak".

- To, co robimy teraz, to pracujemy z innymi państwami, by przetłumaczyć te dokumenty na język codzienności, co to może spowodować w poszczególnych państwach. Mamy spotkania na poziomie ministrów, wiceministrów, pracowników w Brukseli - dodała.

Europosłowie również ostrzegają

Europoseł PiS Anna Zalewska przestrzega przed zagrożeniem dla polskich lasów i polskiej gospodarki.

- Nikt nigdy nie miał prawa decydować, w jaki sposób każdy kraj członkowski gospodaruje, jak ustala podatki, jak zajmuje się miksem energetycznym czy lasami. U nas jest to skarb - Lasy Państwowe - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska. 

Czytaj także:


IAR/PR24.pl/PAP/mk/kor