more_horiz

Anna Zalewska alarmuje: PE chce pozbawić Polskę prawa do decydowania o lasach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 16:18
- Nikt nigdy nie miał prawa decydować, w jaki sposób każdy kraj członkowski gospodaruje, jak ustala podatki, jak zajmuje się miksem energetycznym czy lasami. U nas jest to skarb - Lasy Państwowe - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska. W audycji wyjaśniła, co zawiera dokument przyjęty przez komisję środowiska Parlamentu Europejskiego.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PR24

Europoseł PiS Anna Zalewska przestrzega przed zagrożeniem dla polskich lasów i polskiej gospodarki. Deputowana nawiązała do opinii przyjętej przez komisję środowiska Parlamentu Europejskiego dotyczącej zmiany traktatów. Znajduje się w niej m.in. zapis o przeniesieniu lasów z kompetencji krajowych do unijnych. - To jest konsekwentne działanie, które ogranicza suwerenność krajów członkowskich. To jest konsekwencja tego, co zostało ogłoszone po konferencji o przyszłości Europy, że jest to proces, który już idzie i już trwa, i będzie prowadził do federalizacji Unii Europejskiej - mówiła polityk.

Propozycję komisji skrytykowała także minister klimatu. Anna Moskwa wyraziła na Twitterze stanowczy sprzeciw wobec przyjętej propozycji Parlamentu Europejskiego, który chce przenieść leśnictwo do kompetencji dzielonych pomiędzy UE a państwa członkowskie. "Polskie lasy to wyłączna kompetencja Warszawy. Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie" - podkreśliła.

Anna Zalewska: to rezygnacja z UE, do jakiej wchodziliśmy

Anna Zalewska była gościem Polskiego Radia 24, w którym wyjaśniała szczegóły przyjętej przez komisję propozycji. Jak wytłumaczyła europoseł PiS, sama zasiada w komisji środowiska, pracowała nad dokumentami związanymi z tzw. pakietem klimatycznym Fit for 55, jednak w ostatnim czasie "obserwuje kroczące, bardzo konsekwentne działanie zmierzające do tego, żeby zrezygnować z UE, jaką sobie wyobrażamy i do jakiej wchodziliśmy".

- Te zmiany są już wprost wyrażane. Kilka dni temu pan prezydent [Francji] Emmanuel Macron i kanclerz [Niemiec] Olaf Scholz powiedzieli, że chcą zniesienia jednomyślności. Kilka miesięcy trwała konferencja o przyszłości Europy, która została oprotestowana zresztą przez kilkanaście krajów, gdzie mówi się o tym, że trzeba wyłączać niektóre kompetencje [państw członkowskich] - mówiła Anna Zalewska.

Opinia komisji PE. Zalewska: Polska straci prawo do decydowania o własnych lasach

- Ta opinia jest następująca: wyłącza się z wyłącznych kompetencji kraju członkowskiego - w tym oczywiście Polski - leśnictwo, energię, wodę, grunty - wymieniała europoseł PiS i dodała, że opinia ma być krokiem do rezolucji, a rezolucja ma dać w tej sprawie zielone światło Komisji Europejskiej. - Nikt nigdy nie miał prawa decydować, w jaki sposób każdy kraj członkowski gospodaruje, jak ustala podatki, jak zajmuje się miksem energetycznym czy lasami. U nas jest to skarb - Lasy Państwowe - wskazała Zalewska.

Europoseł PiS uważa, że opinia komisji PE jest kolejnym krokiem w kierunku zmiany traktatów lub co gorsza - "pisaniem traktatów bez zmiany traktatów". Jak podkreśliła, gdyby decyzje komisji PE zostały wdrożone przez Komisję Europejską, Polska zostałaby pozbawiona prawa do decyzji np. w sprawie gospodarowania lasami państwowymi, kształtowania miksu energetycznego, czy nawet zarządzania własnymi rzekami, np. Odrą.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:56 _PR24_AAC 2023_01_25-15-08-08_Zalewska.mp3 Anna Zalewska o opinii komisji środowiska PE ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Anna Zalewska (europoseł PiS)
Data emisji: 25.01.2023
Godzina emisji: 15.08

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także