more_horiz

Afera korupcyjna w PE. Anna Zalewska: o lobbingu Rosji krążą legendy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 20:36
- Legendy krążą o po Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej w sprawie Gazpromu i lobby rosyjskiego. Mówi się o setkach milionów euro, które trafiały np. do NGO-sów. (...) NGO-sy i fundacje powinny się spowiadać z tego, kto i w jaki sposób je finansuje. Być może wszystkie protesty przeciwko temu, co węglowe w Europie, odczytywalibyśmy w zupełnie innych kategoriach - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PR24

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim zatacza coraz szersze kręgi. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska, która zwróciła uwagę, że nie można nazywać tej afery "marginalną", gdyż wielu europosłów obawia się nawet debaty na ten temat, o czym świadczy słaba frekwencja na posiedzeniu plenarnym PE dotyczącym tej sprawy.

Anna Zalewska: o aferze korupcyjnej w PE będziemy się ciągle więcej dowiadywać

- Już w trzech krajach policja i prokuratorzy zajmują się europosłami albo byłymi europosłami - bo to już nie jest tylko Belgia, ale również Grecja i Włochy. Mówi się o liczbie 60 eurodeputowanych, którzy są w zainteresowaniu różnego rodzaju służb - wymieniała Anna Zalewska.

Dodała także, że niepokój budzi fakt, że nazwiska europosłów podejrzewanych o udział w aferze korupcyjnej, dotyczącej wpływów Kataru i Maroka w Europie, pokrywają się z nazwiskami europosłów, którzy promowali, popierali i inicjowali rezolucje przeciwko Polsce.

- Parlament Europejski dawno nie był tak słaby. Pewnie będziemy słyszeć więcej, dowiadywać się więcej i pewnie w związku z tym będziemy dostosowywać również zmiany regulaminu Parlamentu Europejskiego - mówiła Anna Zalewska, tłumacząc, że może to obejmować uszczegółowienie oświadczeń majątkowych europosłów.

Lobbing Rosji?

- Na Parlament Europejski padł ogromny cień. Tym bardziej że większość liberalno-lewicowa chce decydować tak naprawdę o życiu każdego Europejczyka - dodała i przypomniała m.in. działalność związaną z transformacją energetyczną czy ograniczeniem sprzedaży samochodów spalinowych.

Europoseł PiS zaznaczyła, że do tej pory oficjalnie te wątki nie wypłynęły, ale "legendy krążą o po Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej w sprawie Gazpromu i lobby rosyjskiego".

- Mówi się o setkach milionów euro, które trafiały np. do NGO [organizacji pozarządowych - red.]. (...) NGO-sy i fundacje powinny się spowiadać z tego, kto i w jaki sposób je finansuje. Być może wszystkie protesty przeciwko temu, co węglowe w Europie, odczytywalibyśmy w zupełnie innych kategoriach - stwierdziła Zalewska.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:12 PR24 2023_01_23-19-06-10_Zalewska.mp3 Anna Zalewska o aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: Stan rzeczy
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Anna Zalewska (europoseł PiS)
Data emisji: 23.01.2023
Godzina emisji: 19.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także