more_horiz
Wiadomości

Waszczykowski: UE nie może czekać na koniec wojny, trzeba przyspieszyć integrację z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 22:03
Witold Waszczykowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, przekonywał podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego (AFET), że Unia Europejska nie może czekać do końca wojny z postępami w procesie akcesyjnym Ukrainy. Polityk wezwał do przyspieszenia procesu integracji i uczynienia konkretnych kroków w kierunku wzmacniania współpracy Bruksela-Kijów.
Witold Waszczykowski przekonuje Parlament Europejski, by przyspieszyć proces akcesji Ukrainy do UE
Witold Waszczykowski przekonuje Parlament Europejski, by przyspieszyć proces akcesji Ukrainy do UEFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Witold Waszczykowski przypomniał, że we wtorek mija dokładnie jedenaście miesięcy od rozpoczęcia przez Rosję agresji przeciwko Ukrainie na pełną skalę.

Witold Waszczykowski: Ukraina walczy nie tylko o suwerenność, ale też o drogę europejską

Europoseł zwrócił uwagę, że od 24 lutego Ukraina nie tylko odważnie walczy o swoją suwerenność i integralność terytorialną, ale także o dobrowolnie wybraną przez siebie drogę europejską.

- Przez te 11 miesięcy Parlament Europejski konsekwentnie wyrażał swoje niesłabnące poparcie dla Ukrainy i jej instytucji, w szczególności ukraińskiego parlamentu - powiedział były szef polskiej dyplomacji.

- Wkraczając w 2023 rok, nie możemy się doczekać przeniesienia współpracy z Radą Najwyższą na kolejny poziom i rozumiem, że aktywnie rozważane są dalsze kroki w tym kierunku - stwierdził Waszczykowski.

Waszczykowski: UE nie może czekać na koniec wojny

Jak podkreślił, Unia nie może czekać do końca wojny z postępami w procesie akcesyjnym Ukrainy do UE.

- Wzywamy do przyspieszenia procesu. Opowiadamy się za otwarciem agencji UE i jednolitego rynku na Ukrainę, aby proces ten przebiegał krok po kroku. Inicjatywa Trójmorza powinna odegrać tu pewną rolę w zakresie rozwoju infrastruktury i współpracy regionalnej - przekonywał eurodeputowany.

Czytaj również:

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także