more_horiz

Afera korupcyjna w PE. Kuźmiuk: te same osoby były prowodyrami ataków na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 20:49
- Ludzie, na których rachunki przelewane były setki tysięcy euro, a być może nawet miliony - bo są pytania do Panamy o kwotę ok. 60 mln dolarów - i jednocześnie szykanowali już wszystko jedno, czy Polskę, czy jakikolwiek kraj unijny, to tego rodzaju ludzie powinni po prostu zwyczajnie zniknąć z polityki - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, komentując aferę korupcyjną w Parlamencie Europejskim.
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukFoto: PR24/AK

Przed paroma tygodniami instytucjami UE wstrząsnęła informacja o aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Śledztwa w tej sprawie prowadzą obecnie prokuratury Belgii, Grecji i Włoch, a w zainteresowaniu służb - jak mówią polscy europosłowie - ma się znajdować nawet 60 europarlamentarzystów. W Polskim Radiu 24 o aferze korupcyjnej i kolejnych szczegółach jej dotyczących mówił europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Gość audycji podkreślił, że wszystkie dane wskazują na to, że afera korupcyjna będzie się rozszerzać, a te kilka osób, które zostało zatrzymanych, to nie będzie koniec zatrzymań. - Jeśli skoncentrowalibyśmy się tylko na tym wątku katarsko-marokańskim, to w oczywisty sposób przychylnych decyzji w europarlamencie nie jest w stanie załatwić jedna osoba, a nawet jedna frakcja polityczna - tłumaczył Zbigniew Kuźmiuk.

Kuźmiuk: afera korupcyjna w PE będzie zataczać coraz szersze kręgi

- Skoro pan Pier Antonio Panzeri, a także pani Eva Kaili [główni podejrzani w sprawie afery korupcyjnej w PE - red.] zawarli porozumienia z prokuraturą belgijską, w zamian za obniżenie kar chcą zeznawać i ujawniać wszystkie znane im fakty, to rozumiem, że ta afera będzie zataczała coraz szersze kręgi - podkreślił Kuźmiuk.

Europoseł PiS przypomniał, że politycy powiązani z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim, a także inni europosłowie, którzy z nimi współpracowali, byli równocześnie wśród głównych przeciwników Polski na arenie europejskiej, proponując, promując i popierając rezolucje wymierzone w Polskę i polski rząd.

Zamieszani w korupcję politycy atakowali Polskę

- Ludzie, na których rachunki przelewane były setki tysięcy euro, a być może nawet miliony - bo są pytania do Panamy o kwotę ok. 60 mln dolarów - i jednocześnie szykanowali już wszystko jedno, czy Polskę, czy jakikolwiek kraj unijny, to tego rodzaju ludzie powinni po prostu zwyczajnie zniknąć z polityki - mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Zaznaczył, że posłowie PiS w PE domagają się w związku z tym reasumpcji głosowań rezolucji, które atakowały Polskę, choć zdają sobie sprawę z tego, że najprawdopodobniej prezydium PE nie będzie chciało się na to zgodzić.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:34 PR24 2023_01_24-19-33-06_Kuźmiuk.mp3 Zbigniew Kuźmiuk o aferze korupcyjnej w instytucjach unijnych ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS)
Data emisji: 24.01.2023
Godzina emisji: 19.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także