more_horiz
Wiadomości

Polska chce nowych sankcji wobec Rosji. Znamy szczegóły dokumentu przesłanego do KE

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 18:31
Polska przesłała do Komisji Europejskiej kolejne propozycje sankcji wobec Rosji. Warszawa zabiega, by znalazły się one w projekcie 10. pakietu restrykcji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka poznała szczegóły tego dokumentu.
Komisja Europejska będzie pracować nad polskimi propozycjami nowych sankcji wobec Rosji
Komisja Europejska będzie pracować nad polskimi propozycjami nowych sankcji wobec RosjiFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Propozycje Polski mają być omówione na spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich w środę w Brukseli.

Polska chce nowych sankcji na Rosję

Jedną z najważniejszych propozycji Polski jest wykluczenie rosyjskich podmiotów z systemu UER z certyfikatami potwierdzającymi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w sektorze wydobywczym. Są one oferowane na europejskim rynku głównie przez podmioty arabskie i te, które wchodzą w skład Gazpromu.

Liczne inwestycje w infrastrukturę wydobywczą na terenie Rosji umożliwiają sprzedaż UER, co stanowi dodatkowy dochód dla rosyjskiego budżetu.

Obecne sankcje nie zakazują jednoznacznie handlu UER z udziałem podmiotów z kapitałem rosyjskim. Firmy z siedzibą w Unii Europejskiej, w których mniejszościowy udział posiadają podmioty z Rosji, mogą nadal sprzedawać certyfikaty UER zgodnie z unijnym prawem. Usunięcie rosyjskich podmiotów z tego systemu pozbawi Kreml kolejnych wpływów.

Nowe sankcje uderzą w rosyjską ropę?

Ponadto Polska chce objąć sankcjami oprogramowanie komputerowe, także usługi komputerowe oraz te związane z cyberbezpieczeństwem.

W energetyce Warszawa chce zakazu importu ropy z Rosji północną nitką rurociągu Przyjaźń, łączącego Polskę z Niemcami. To ma umożliwić Polsce wycofanie się z umowy na dostawy rosyjskiej ropy, bez konieczności płacenia wysokich odszkodowań.

W grudniu ubiegłego roku weszło wprawdzie w życie embargo na dostawy ropy z Rosji, ale na wniosek Węgier, Słowacji i Czech wyłączone zostały ropociągi, bo chciały one nadal sprowadzać ropę południowym odcinkiem rurociągu Przyjaźń. Teraz, w dokumencie przekazanym Komisji, Polska zaproponowała, by powstał system taryf i limitów dla tych, którzy nadal tę ropę będą pobierać. Chodzi o to, by firmy z krajów kupujących ropę z Rosji nie miały przewagi konkurencyjnej nad firmami z innych krajów.

Będą nowe sankcje finansowe?

Ponadto Polska ponowiła propozycję zakazu importu diamentów z Rosji, kauczuku i wapnia i produktów bitumicznych. Chce też ograniczeń w sektorze energetyki jądrowej. W dokumencie Polski jest także propozycja odłączenia od systemu rozliczeń finansowych SWIFT kluczowego rosyjskiego banku - Gazprombanku, a także Alfa Banku.

Jest też propozycja zakazu przewożenia do Rosji dolarów w gotówce. Polska proponuje też objęcie sankcjami wszystkich statków pod rosyjską banderą oraz zarejestrowanych w Rosji - by europejskie porty były dla nich zamknięte.

Jeśli chodzi o Białoruś, to - zgodnie z propozycjami Polski - sankcje mają objąć meble, wapń, asfalt, kauczuk, produkty ze szkła oraz filtry do papierosów. Warszawa proponuje też, by zakazać transportu produktów do Unii przyczepami zarejestrowanymi w Rosji.

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także