Polska chce nowych sankcji wobec Rosji. Znamy szczegóły dokumentu przesłanego do KE

Polska przesłała do Komisji Europejskiej kolejne propozycje sankcji wobec Rosji. Warszawa zabiega, by znalazły się one w projekcie 10. pakietu restrykcji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka poznała szczegóły tego dokumentu.

2023-01-24, 18:31

Polska chce nowych sankcji wobec Rosji. Znamy szczegóły dokumentu przesłanego do KE
Rozmowy z Komisją Europejską dotyczą nie tylko modeli finansowania inwestycji w energetykę jądrową, ale także procedur zamówień publicznych - niekoniecznie przetargów.Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Propozycje Polski mają być omówione na spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich w środę w Brukseli.

Polska chce nowych sankcji na Rosję

Jedną z najważniejszych propozycji Polski jest wykluczenie rosyjskich podmiotów z systemu UER z certyfikatami potwierdzającymi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w sektorze wydobywczym. Są one oferowane na europejskim rynku głównie przez podmioty arabskie i te, które wchodzą w skład Gazpromu.

Liczne inwestycje w infrastrukturę wydobywczą na terenie Rosji umożliwiają sprzedaż UER, co stanowi dodatkowy dochód dla rosyjskiego budżetu.

Obecne sankcje nie zakazują jednoznacznie handlu UER z udziałem podmiotów z kapitałem rosyjskim. Firmy z siedzibą w Unii Europejskiej, w których mniejszościowy udział posiadają podmioty z Rosji, mogą nadal sprzedawać certyfikaty UER zgodnie z unijnym prawem. Usunięcie rosyjskich podmiotów z tego systemu pozbawi Kreml kolejnych wpływów.

REKLAMA

Nowe sankcje uderzą w rosyjską ropę?

Ponadto Polska chce objąć sankcjami oprogramowanie komputerowe, także usługi komputerowe oraz te związane z cyberbezpieczeństwem.

W energetyce Warszawa chce zakazu importu ropy z Rosji północną nitką rurociągu Przyjaźń, łączącego Polskę z Niemcami. To ma umożliwić Polsce wycofanie się z umowy na dostawy rosyjskiej ropy, bez konieczności płacenia wysokich odszkodowań.

W grudniu ubiegłego roku weszło wprawdzie w życie embargo na dostawy ropy z Rosji, ale na wniosek Węgier, Słowacji i Czech wyłączone zostały ropociągi, bo chciały one nadal sprowadzać ropę południowym odcinkiem rurociągu Przyjaźń. Teraz, w dokumencie przekazanym Komisji, Polska zaproponowała, by powstał system taryf i limitów dla tych, którzy nadal tę ropę będą pobierać. Chodzi o to, by firmy z krajów kupujących ropę z Rosji nie miały przewagi konkurencyjnej nad firmami z innych krajów.

Będą nowe sankcje finansowe?

Ponadto Polska ponowiła propozycję zakazu importu diamentów z Rosji, kauczuku i wapnia i produktów bitumicznych. Chce też ograniczeń w sektorze energetyki jądrowej. W dokumencie Polski jest także propozycja odłączenia od systemu rozliczeń finansowych SWIFT kluczowego rosyjskiego banku - Gazprombanku, a także Alfa Banku.

REKLAMA

Jest też propozycja zakazu przewożenia do Rosji dolarów w gotówce. Polska proponuje też objęcie sankcjami wszystkich statków pod rosyjską banderą oraz zarejestrowanych w Rosji - by europejskie porty były dla nich zamknięte.

Jeśli chodzi o Białoruś, to - zgodnie z propozycjami Polski - sankcje mają objąć meble, wapń, asfalt, kauczuk, produkty ze szkła oraz filtry do papierosów. Warszawa proponuje też, by zakazać transportu produktów do Unii przyczepami zarejestrowanymi w Rosji.

Czytaj również:

IAR/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej