more_horiz
Gospodarka

Jak bardzo spadł w 2022 roku eksport z Niemiec do Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 15:50
Niemiecki eksport do Rosji spadł w 2022 roku o 45 proc. w ujęciu rok do roku, co oznacza najniższy poziom od 2003 roku - poinformował we wtorek Reuters, cytując dane Niemieckiego Komitetu ds. Stosunków Gospodarczych ze Wschodnią Europą.
Niemiecki deficyt w wymianie handlowej w Rosją wzrósł do rekordowego poziomu i jego wartość wynosi około 22 mld euro.
Niemiecki deficyt w wymianie handlowej w Rosją wzrósł do rekordowego poziomu i jego wartość wynosi około 22 mld euro.Foto: MAERSK/twitter

Ze względu na wzrost cen ropy i gazu wzrosła jednak o 11 proc., do 37 mld euro, wartość importu z Rosji - wynika z raportu Niemieckiego Komitetu ds. Stosunków Gospodarczych ze Wschodnią Europą.

W rezultacie niemiecki deficyt w wymianie handlowej w Rosją wzrósł do rekordowego poziomu i jego wartość wynosi około 22 mld euro - poinformował dyrektor wykonawczy komitetu Michael Harms.

Jakie branże miały największe spadki?

Spadek eksportu do Rosji jest szczególnie widoczny w tych gałęziach przemysłu, których dotyczą sankcje unijne nałożone na Moskwę, a zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym.

Spadek sprzedaży dotyczy też części samochodowych, pojazdów mechanicznych, w tym maszyn rolniczych, produktów farmaceutycznych i artykułów gospodarstwa domowego.

Jakie perspektywy na 2023 rok?

- Perspektywy biznesu eksportowego do Rosji pozostają bardzo złe - dodał Harms. Ocenił, że sprzedaż do tego kraju pozostanie na niskim poziomie przez cały rok 2023. Zapewnił jednak, że deficyt handlowy z Rosją znacznie się zmniejszy, ponieważ obecnie Niemcy prawie w ogóle nie importują stamtąd surowców energetycznych.


PR24/PAP/sw