Rozbicie rosyjskiej szajki szpiegowskiej w Polsce. Kolejne trzy osoby trafiły do aresztu

- Kolejne decyzje sądu ws. szajki szpiegów działających na rzecz Rosji. Pozostałe trzy osoby podejrzane o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi trafiły do aresztu - dowiedziała się PAP. Wcześniej w śledztwie ABW i lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej tymczasowo aresztowano sześć osób.

2023-03-17, 14:01

Rozbicie rosyjskiej szajki szpiegowskiej w Polsce. Kolejne trzy osoby trafiły do aresztu
Areszt dla trzech kolejnych szpiegów działających na rzecz Rosji. Foto: gov.pl

Informację o tymczasowym aresztowaniu kolejnych trzech osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi potwierdził Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. - Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące wobec trzech osób - podała PK.

Wcześniej w śledztwie ABW dotyczącym siatki szpiegów podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, tymczasowo aresztowane zostało sześć osób. Łącznie w tej sprawie tymczasowo aresztowanych jest dziewięć osób.

W czwartek szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński potwierdził informację o rozbiciu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji. - W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 9 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu - powiedział minister. Zaznaczył przy tym, że zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy.

Zadania szpiegów

Jak poinformował minister, materiał dowodowy wskazuje, że grupa podejrzanych prowadziła monitoring tras kolejowych. - Do jej zadań należało m.in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy - podkreślił.

REKLAMA

Podejrzany w tej sprawie po zatrzymaniu zostali doprowadzeni do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, który nadzoruje śledztwo ABW. - Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej - informował wcześniej Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Za zarzucone czyny podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Czytaj także:

PAP,pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej