Ukraina nakłada nowe sankcje na Rosję, Syrię i Iran. Zełenski: trzeba skończyć z ich bezkarnością
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w sobotnim przemówieniu wideo konieczność pociągnięcia Rosji i jej wspólników do odpowiedzialności nie tylko za agresję na Ukrainę, ale także na inne kraje, w tym Syrię.
2023-03-19, 01:25
- Ukraińskie sankcje są częścią globalnej presji na Rosję. Każdy, kto produkuje broń dla terroru przeciwko Ukrainie, kto pomaga Rosji w podżeganiu do agresji, w szczególności poprzez dostarczanie "Szachedów", kto popiera niszczenie przez Rosję prawa międzynarodowego, powinien być przez świat traktowany marginalnie - powiedział Zełenski.
Podkreślił, że dotyczy to nie tylko terroru wobec Ukraińców, począwszy od aneksji Krymu, ale także innych rosyjskich agresji przeciwko porządkowi międzynarodowemu, przeciwko normalnemu pokojowemu życiu, w szczególności na terytorium Syrii.
- Ludność Syrii nie otrzymała odpowiedniej ochrony międzynarodowej, co daje Kremlowi i jego wspólnikom poczucie bezkarności. Rosyjskie bomby zniszczyły miasta Syrii w taki sam sposób, jak nasze ukraińskie miasta. W tej bezkarności leży znaczna część obecnej agresji Kremla. Trzeba z tym skończyć - stwierdził ukraiński prezydent.
Ukraińskie sankcje
Wcześniej w sobotę Zełenski zatwierdził sankcje wobec 300 osób cywilnych i 141 podmiotów prawnych z Rosji, Iranu i Syrii. Wśród osób objętych restrykcjami jest syryjski dyktator Baszar al-Asad, który w tym tygodniu, podczas wizyty na Kremlu oświadczył, że "uznaje za rosyjskie" tereny Ukrainy zajęte przez Rosję.
REKLAMA
Sankcje przewidują m.in. 10-letnie zamrożenie aktywów i zakaz podróży na terytorium Ukrainy, jak również zakaz udziału w prywatyzacji i kupnie ziemi.
Na liście podmiotów prawnych objętych sankcjami są głównie firmy rosyjskiego sektora obronnego, m.in. koncerny zbrojeniowe: Kałasznikow i Ałmaz-Antej, a także: zakłady samochodowe Ural, Zjednoczona Korporacja Stoczniowa i Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. Michaiła Chruniczewa. W wykazie znalazły się także zakłady znajdujące się na terenie anektowanego przez Rosję Krymu.
Na "czarną listę" Ukraina wpisała 16 firm irańskich, w tym znane podmioty pod angielskimi nazwami: Shahed Aviation Industries Company, Iran Aircraft Industries Company i Safiran Airport Services oraz trzy firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chodzi o linie lotnicze: Success Aviation Services i Jet Global (iJet). Według strony ukraińskiej linie te współpracowały z firmą Safiran w celu koordynacji rejsów pomiędzy Iranem i Rosją, w tym związanych z transportem dronów irańskich, którymi Rosja atakuje Ukrainę.
- "Białe Wilki zniszczyły 10 rosyjskich czołgów w ciągu nocy". SBU publikuje wideo z akcji ukraińskich specjalsów
- Rosja zamieniła Krym w "bazę wojskową". "To strefa braku wolności i ucisku"
jp/PAP
REKLAMA