"Odkopujemy ich z niepamięci". Debata przed Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów

"Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady" - to temat debaty zorganizowanej przez Instytut Pileckiego. Dyskusja naukowców odbędzie się w przeddzień obchodzonego po raz 5. Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

2023-03-23, 07:44

"Odkopujemy ich z niepamięci". Debata przed Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów
Instytut Pileckiego przygotował wydarzenia, które przypomną o bohaterskich, choć tragicznych postawach Polaków, i pokażą skalę pomocy, jaką polskie społeczeństwo niosło Żydom podczas niemieckiej okupacji. Foto: materiały prom.

Pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego do spraw programowych Mateusz Werner wyjaśnił, że debata będzie okazją do przeanalizowania sposobu mówienia o bohaterskich Polakach, którzy z narażeniem życia pomagali Żydom skazanym przez Niemców na zagładę. Spotkanie rozpocznie się o 18.00 w przestrzeni wystawienniczej Domu bez Kantów przy ulicy Krakowskie Przedmieście 11 w Warszawie.

- Chcąc mówić o bohaterstwie tamtych ludzi, o ofierze, którą ponieśli, o miłosierdziu, które nimi kierowało, odwadze, którą musieli mieć, żeby się na taki czyn poważyć - nie wiemy jakich słów użyć. To jest materia bardzo skomplikowana również przez to, że są różne narracje historyczne relacjonujące te wydarzenia z różnej perspektywy - argumentował.

"Całkowicie zapomniani"

Wśród uczestników debaty będzie między innymi dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk, który podejmie próbę analizy znaczenia upamiętniania Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom dla lokalnych społeczności.

- Bardzo często Żydzi byli ratowani przez bardzo prostych ludzi gdzieś po wsiach. Ci ludzie zostali całkowicie zapomniani - dzisiaj odkopujemy ich z niepamięci, upamiętniamy przy pomocy kamieni pamiątkowych. To oddziałuje na te małe społeczności prowincjonalnej Polski, pytanie właśnie w jaki sposób? - tłumaczy.

REKLAMA

W debacie weźmie też udział dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk, która przedstawi spojrzenie Żydów na kwestię upamiętniania Polaków, którzy oddali życie pomagając Żydom w czasie II wojny.

Historia bohaterska i bolesna

- Skupiamy się przede wszystkim na ludziach, którzy ratowali, którzy zginęli - ale oni ratowali Żydów, w związku z tym na zawsze jesteśmy spleceni w tej relacji, relacji i bohaterskiej, ale też i bolesnej, bo przeważnie bohaterscy Polacy ginęli najczęściej z tymi Żydami, których ratowali za sprawą donosu. W związku z tym, ta historia ma wiele różnych stron i wymaga bardzo precyzyjnego myślenia, precyzyjnej rozmowy - podkreślił.


Posłuchaj

Debata "Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady" - Witold Banach (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

 

W debacie wezmą jeszcze udział filozof, doktor Dariusz Karłowicz z Teologi Politycznej oraz Kamila Sachnowska z Instytut Pileckiego, która koordynuje projekt "Zawołani po imieniu", mający na celu upamiętnianie Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom. Do tej pory Instytut Pileckiego przywrócił pamięci zbiorowej około 100 takich osób.

REKLAMA

Upamiętnienie rodziny Ulmów

Jutro Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 roku. Wybrana na dzień obchodów data nawiązuje do egzekucji rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku. Niemiecka żandarmeria zabiła wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci, a także nienarodzone oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

Czytaj także:

pg,iar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej