Prezydent Węgier wzięła udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Kuchciński: to jest niezwykła więź

Węgierska prezydent Katalin Novák, delegacja polskiego Sejmu i polski ambasador złożyli kwiaty w Balatonboglár - miejscu, w którym znajdowała się największa emigracyjna polska szkoła w czasie II wojny światowej. 23 marca to od szesnastu lat Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

2023-03-23, 16:00

Prezydent Węgier wzięła udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Kuchciński: to jest niezwykła więź
Mural przyjaźni polsko-węgierskiej w Szczecinie. Foto: Marcin Bielecki / PAP

Udział prezydent Węgier w uroczystości w Balatonboglár jest symbolicznym przypomnieniem, że Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zapoczątkowali 16 lat temu prezydenci Lech Kaczyński i László Solyom.

Wraz z Katalin Novák pamięć o jednym z najważniejszych przejawów naszej przyjaźni uczciła grupa posłów do polskiego Sejmu, a także polski ambasador na Węgrzech Sebastian Kęciek.

Na całych Węgrzech odbywają się w tych dniach imprezy z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Jeszcze dziś w najbardziej znanym budapeszteńskim parku zostanie odsłonięta tzw. muzyczna ławeczka. Siadając przy niej, będzie można posłuchać utworów Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

Nierozerwalna więź

Do obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odniósł się w mediach społecznościowych szef kancelarii premiera Marek Kuchciński. Nasze narody połączył wielki most solidarności i pomocy. Bohaterską walkę Węgrów Polacy traktowali jako własną. Jeśli przyjrzymy się dokładnie wspólnej historii naszych krajów, zobaczymy, jak prawdziwe są to słowa" - napisał na Facebooku były marszałek Sejmu.

REKLAMA

Dodał, że "dwa z pozoru różne narody od wieków splecione są nierozerwalną i niezwykłą więzią, która sprawia, że jedni nie wahają się, by dla drugich poświęcić wszystko".

Kuchciński przypomniał, że 12 marca 2007 r. parlament węgierski przyjął deklarację uznającą 23 marca za Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej: poparło ją 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Kontynuował, że analogiczną uchwałę 16 marca 2007 r. - poprzez aklamację - podjął polski Sejm.

Posłuchaj

Prezydent Węgier wzięła udział w uroczystościach z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Relacja Piotra Piętki (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/Facebook.com/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej