Ameryka pamięta o Janie Pawle II. "Papież jest dla nas natchnieniem i wsparciem, wysyłamy do Polski świadectwo"
Nowojorska Polonia uczciła w niedzielę 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Po mszy w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie zgromadziła się przed jego pomnikiem. Proboszcz Grzegorz Markulak podkreślił, że polski papież jest dla wszystkich natchnieniem i wsparciem.
2023-04-03, 02:00
Ks. Markulak podnosił znaczenie autorytetu i spuścizny św. Jana Pawła II. 18. rocznicę jego śmierci uznał za okazję, aby odświeżyć pamięć o wielkim rodaku i wrócić do jego nauczania.
- Wspomnienie św. Jana Pawła II wciąż przynosi nam wielką radość i pomaga nam żyć. Jest dla nas natchnieniem i wsparciem - zaznaczył proboszcz.
- Rocznica śmierci Jana Pawła II, czyli jego narodzin w niebie, to dobry moment podziękowania za niego Panu Bogu, ale też złączenia w jedności sił Polonii w Ameryce i na całym świecie - ocenił ks. Markulak.
"Papież wywarł ogromne piętno na historię świata"
Konsul generalny RP w Nowym Jorku akcentował w swym wystąpieniu m.in., że Jana Pawła II nie trzeba bronić. - Prawda obroni się sama - przekonywał Adrian Kubicki.
REKLAMA
Zwracał uwagę na wielki autorytet polskiego papieża nie tylko jako głowy Kościoła katolickiego, lecz także dyplomaty i orędownika pokoju na świecie. Wyraził zadowolenie, że także Polonia upamiętnia świętego Polaka.
- Wywarł on ogromne piętno nie tylko na historię Polski, lecz całego świata. Pomimo różnych toczących się dyskusji w Polsce usiłujących negatywnie na ten autorytet wpłynąć, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że postać papieża Polaka jest kluczową, żeby zrozumieć, w jaki sposób Polska uzyskała niepodległość, uwolniła się od komunizmu i wpłynęła de facto na ostateczny upadek Związku Radzieckiego - ocenił Kubicki.
Zaznaczył, że z perspektywy amerykańskiej jest wiele wątków przypominających, że Jan Paweł II niezależnie od tego, że przewodził Kościołowi katolickiemu był świetnym dyplomatą, ponadprzeciętnie aktywnym na arenie międzynarodowej. Łączyła go przyjaźń z Ronaldem Reaganem, która inspirowała, czy też pomagała prezydentowi podejmować decyzje dzięki którym USA wspierały polskie dążenia niepodległościowe.
"Wysyłamy do Polski świadectwo"
Konsul przypomniał pamiętne słowa papieża: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi… Tej ziemi". Jego zdaniem gdyby nie to, Polacy być może nie mieliby siły prowadzić walki i konsekwentnie organizować się przeciwko komunistycznej opresji.
REKLAMA
- Myślę, że niedzielne wydarzenie będzie świadectwem, które wyślemy do Polski. Polacy, którzy przebywali w Ameryce różnych momentach historycznych doświadczyli wiele. Nosili w sobie tęsknotę za ojczyzną z poczuciem, że była im odebrana. Wiedzą doskonale jaka była rola Jana Pawła II w odzyskaniu niepodległości - zauważył konsul generalny.
Nazwał rocznicę śmierci Jana Pawła II pamiętnym dniem, smutnym dniem, ale też radosnym. - Radosnym, ponieważ jego autorytet jest z nami i myślę, że społeczność polsko-amerykańska podejmie wysiłki ponad podziałami, aby ten autorytet nie tylko nie zaniknął, ale się wciąż rozwijał - stwierdził Kubicki.
Dyrektorka polskiej szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie Danuta Bronchard wyraziła przekonanie, że dorośli muszą przypominać i wskazywać dzieciom drogę i nauki, które głosił Jan Paweł II.
REKLAMA
- Trzeba o tym pamiętać. Jeśli nie będziemy o tym mówili dzieciom na lekcjach w polskiej szkole, mogą nie znaleźć innej okazji, żeby o tym usłyszeć. Tylko w ten sposób dobrze wychowamy dzieci, uwrażliwimy je na drugiego człowieka, dobro, prawdę, nadzieję i pokój - mówiła Danuta Bronchard.
Dzieci z polskiej szkoły wystąpiły pod pomnikiem Jana Pawła II, dłuta Karola Partyki, z programem artystycznym. Wypełniła go poezja, jak i recytacje innych tekstów poświęconych polskiemu papieżowi.
Kwiaty złożyli pod monumentem m.in. konsul, przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z jej szefem Bogdanem Chmielewski oraz uczniowie ze szkoły im. Marii Konopnickiej.
- Setki tysięcy ludzi na marszach papieskich. Polacy dali świadectwo miłości do Jana Pawła II
- Kraków: tłum wiernych czuwał pod oknem papieskim. Przemawiał abp Jędraszewski
jp/PAP
REKLAMA