W Kościele dziś Wielki Piątek. "Celebrowana jest jedynie liturgia Męki Pańskiej"

Wielki Piątek w Kościele to wspomnienie i uobecnienie męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. Papież dziś o godzinie 17 będzie przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w bazylice świętego Piotra. 

2023-04-07, 09:00

W Kościele dziś Wielki Piątek. "Celebrowana jest jedynie liturgia Męki Pańskiej"
Wielki Piątek. Foto: Shutterstock/Renata Sedmakova

Wieczorem papież Franciszek poprowadzi Drogę Krzyżową w Koloseum. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 21.15.

Kościół dziś - zgodnie ze starożytną tradycją - nie sprawuje Mszy świętej. - Celebrowana jest jedynie liturgia Męki Pańskiej - przypomina dyrektor Biura do spraw Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Jak dodaje, "w centrum jest krzyż oraz męka Jezusa, jednocześnie czekamy na jego zmartwychwstanie".

Po liturgii Męki Pańskiej krzyż wystawiony jest w dostępnym miejscu, aby każdy wierny mógł go adorować. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem. Jest to symbol całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. W wielu kościołach adoracja trwa całą noc.

Nabożeństwa pasyjne

REKLAMA

W wielu diecezjach biskupi apelują również, by z racji duszpasterskich w kościołach celebrowane były w Wielki Piątek nabożeństwa pasyjne: droga krzyżowa i gorzkie żale. W wielu miejscach tego dnia wierni będą modlić się o pokój na Ukrainie.

W Warszawie, zgodnie z tradycją, Centralna Droga Krzyżowa ulicami miasta wyruszy sprzed kościoła akademickiego św. Anny o godz. 20.00. Weźmie w niej udział kard. Kazimierz Nycz. Uczestnicy będą się modlić w intencji Ukrainy i pokoju na świecie.


Posłuchaj

Papież w Wielki Piątek (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

 

Centralna Droga Krzyżowa

Duszpasterz kościoła świętej Anny ksiądz Paweł Korbin mówi, że oprócz studentów we wspólnej modlitwie ulicami stolicy weźmie udział wiele grup kościelnych i przedstawiciele różnych zawodów: prawnicy, lekarze, wspólnoty Wojowników Maryi i Rycerze Jana Pawła II.

REKLAMA

Ksiądz Korbin dodaje, że dotychczasowy około 400-kilogramowy krzyż w tym roku zamieniono na lżejszy krzyż przygotowany przez męską wspólnotę Wojowników Maryi. Jak mówi, krzyż został wykonany na wzór krzyża z wizji błogosławionej Katarzyny Emmerich. Znajduje się on w kościele świętej Anny, a wiele parafii prosi o wypożyczenie go do nabożeństwa rozważań Męki Pańskiej.

Posłuchaj

Duszpasterz kościoła świętej Anny ksiądz Paweł Korbin: oprócz studentów we wspólnej modlitwie ulicami stolicy weźmie udział wiele grup (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Centralna Droga Krzyżowa sprzed kościoła akademickiego świętej Anny przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, a następnie ulicą Wierzbową do placu Piłsudskiego i ulicą Królewską oraz Krakowskim Przedmieściem do kościoła świętej Anny. Co roku uczestniczą w niej setki mieszkańców stolicy.

Posłuchaj

Ksiądz Korbin: dotychczasowy około 400-kilogramowy krzyż w tym roku zamieniono na lżejszy krzyż przygotowany przez męską wspólnotę Wojowników Maryi (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Post

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego w Wielki Piątek wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa - lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby między 14. a 60. rokiem życia. Z obowiązku tego są zwolnione osoby chore.

Czytaj także:

IAR/PAP/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej