Rośnie napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe
Chiny rozpoczęły trzydniowe ćwiczenia wojskowe w rejonie Cieśniny Tajwańskiej. Z kolei ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że wokół wyspy wykryto 8 chińskich okrętów wojennych i 42 myśliwce.
2023-04-08, 07:49
Pekin przekazał, że manewry są "surowym ostrzeżeniem" dla Tajwanu po spotkaniu prezydenta kraju Tsai Ing-wen z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthy. Jak przekazano, zaplanowane do poniedziałku ćwiczenia obejmą "obszary morskie i powietrzne Cieśniny Tajwańskiej, na północnych i południowych wybrzeżach wyspy oraz na wschód od niej".
Manewry z wykorzystaniem ostrej amunicji
Ponadto u wybrzeży prowincji Fujian chińska armia ma wykonywać manewry z wykorzystaniem ostrej amunicji skierowanej w kierunku Tajwanu. Władze Tajwanu skrytykowały postępowanie Chin, oceniając je, jako zagrażające stabilności i bezpieczeństwu kraju.
Wcześniej w reakcji na spotkanie tajwańskiego prezydenta z członkiem Izby Reprezentantów Chiny nałożyły kolejne sankcje na Hsiao Bi-khim, przedstawicielkę Tajwanu w Stanach Zjednoczonych. Dyplomatka i członkowie jej rodziny nie będą mogli wjechać na teren ChRL, do Hongkongu i do Makao.
Napięcie między władzami w Pekinie i tymi w Tajpej
O chińskich ćwiczeniach wojskowych w rejonie Tajwanu informowano również w grudniu ubiegłego roku oraz na początku stycznia tego roku. Z kolei w sierpniu 2022 roku Chiny przeprowadziły największe w historii ćwiczenia wojskowe na morzach wokół Tajwanu, a także zablokowały część handlu prowadzonego przez wyspę. Była to reakcja na wizytę w Tajpej ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
REKLAMA
Od zakończenia wojny domowe w 1949 roku utrzymuje się napięcie pomiędzy władzami w Pekinie i tymi w Tajpej. Początkowo jedne i drugie uważały się za jedyny legalny rząd państwa chińskiego. Obecnie Pekin wciąż uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i stara się odzyskać nad nią kontrolę
Do wybuchu pierwszego kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej w sierpniu 1954 roku przyczyniły się działania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, która zajęła wyspę Yijangshan, znajdującą się pod jurysdykcją Tajpej. W odpowiedzi na te wydarzenia w styczniu 1955 roku amerykański Kongres przyjął rezolucję, która dawała prezydentowi prawo do swobodnego decydowania o obronie Tajwanu jak i należących do Republiki Chińskiej wysp uznając jednocześnie rząd chiński z siedzibą w Tajpej za jedyny i prawowity. Kryzys został ostatecznie zażegnany, ale doprowadził Chiny i Stany Zjednoczone na skraj bezpośredniego konfliktu.
Drugi kryzys tajwański rozpoczął się w 1958 roku, gdy Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła ostrzał wysp Kinmen i Matsu pozostających pod kontrolą Tajwanu. Stany Zjednoczone odpowiedziały skierowaniem floty do Cieśniny Tajwańskiej.
Kolejne napięcie wybuchło w 1995 roku w odpowiedzi na pierwsze w historii Tajwanu wybory prezydenckie oraz wizytę ich faworyta Lee Teng-hui w Stanach Zjednoczonych. Chiny odpowiedziały wystrzeleniem pocisków na obszary morskie w rejonie Tajwanu. W odpowiedzi USA wysłały dwie grupy lotniskowców, aby zmusić Chiny do wycofania się, a Lee wygrał wybory znaczną przewagą głosów. Rok później Newt Gingrich został pierwszym przewodniczącym amerykańskiej Izby Reprezentantów, który odwiedził Tajwan.
REKLAMA
Obecne władze w Pekinie wciąż uważają, że Tajwan jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej i nie uznają niepodległości wyspy. Republika Chińska, określana czasem jako Chińskie Tajpej, jest nieuznawana przez większość społeczności międzynarodowej. Obecnie niepodleglóść Tajwanu uznaje 14 państw na całym świecie, w tym Watykan.
Tajwan to zamieszkiwana przez ponad 23 miliony osób wyspa położona w Azji Wschodniej, dawniej znana również pod nazwą Formoza. Od wybrzeża Chin kontynentalnych wyspę oddziela szeroka na około 160 kilometrów Cieśnina Tajwańska. Od północy oblewa ją Morze Wschodniochińskie, a od południa Morze Południowochińskie. Oprócz głównej wyspy do terytorium Tajwanu zalicza się również 21 małych, okolicznych wysepek.
dn/IAR
REKLAMA