Szef MSZ krytykuje KE za wznowienie naliczania kar nałożonych na Polskę. Mówi o pozatraktatowych decyzjach

Komisja Europejska wznowiła naliczanie kar nałożonych na Polskę. Szef MSZ Zbigniew Rau skrytykował tę decyzję, oceniając ją jako działania pozatraktatowe. Chodzi o milion euro dziennie - karę tej wysokości zobowiązał Polskę do zapłaty unijny Trybunał Sprawiedliwości jesienią 2021 roku za niewykonanie wyroku nakazującego zawieszenie stosowania przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów.

2023-04-13, 16:53

Szef MSZ krytykuje KE za wznowienie naliczania kar nałożonych na Polskę. Mówi o pozatraktatowych decyzjach
Pięć krajów, w tym Polska, pisze do KE o rozszerzenie listy produktów, które powinny być objęte zakazem importu z Ukrainy. Foto: Shutterstock/symbiot

Pod koniec ubiegłego roku minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk wysłał list do Komisji, wnioskując o wstrzymanie naliczania kar i wskazując na likwidację Izby Dyscyplinarnej, którą zakwestionował Trybunał w Luksemburgu, uznając, że nie może być ona traktowana jako sąd.

"Spór koncepcyjny i prawny"

Rzecznik Komisji Christian Wigand poinformował, że po przeanalizowaniu wniosku z Polski Bruksela uznała, że naliczanie kar zostanie wznowione, bo argumenty nie odpowiadają na wszystkie zastrzeżenia i Polska nie wykonała w pełni wyroku TSUE. Dlatego - jak dodał - Komisja będzie kontynuować wezwania Polski do zapłaty miliona euro dziennie.

- Istnieje spór koncepcyjny i prawny - skomentował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Jego zdaniem można zaobserwować znaczną aktywność unijnych organów, które działają poza upoważnieniem traktatowym.

Podkreślił, że Polska w polityce europejskiej dąży do oparcia jej na konsensusie wszystkich unijnych krajów, a nie - jak się wyraził - ustaleniach różnego rodzaju europejskich tandemów.

REKLAMA

Zobacz także:

Minister Zbigniew Rau w Programie 1 Polskiego Radia:

jp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej