Zwierzchnik Kościoła prawosławnego na Ukrainie: mamy prawo bronić się także w sferze duchowej

2023-04-16, 16:01

Zwierzchnik Kościoła prawosławnego na Ukrainie: mamy prawo bronić się także w sferze duchowej
Epifaniusz podkreśla, że Ukraina ma prawo bronić się także duchowo. Foto: Shutterstock/Drop of Light

Zwierzchnik związanego z Konstantynopolem Kościoła Prawosławnego Ukrainy - Epifaniusz w artykule dla "Ukraińskiej Prawdy" stwierdził, że "Ukraina ma prawo bronić się przed rosyjską agresją hybrydową w sferze duchowej, tak samo jak broni się na polu walki". Kościół prawosławny obchodzi 16 kwietnia Wielkanoc.

W swoim artykule hierarcha podkreślił, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna była zaangażowana w przygotowania do rosyjskiej agresji na Ukrainę. W związku z tym częścią ukraińskiego oporu jest zerwanie więzi podporządkowania z Patriarchatem Moskiewskim

Podkreślił swoje ubolewanie z powodu uczynienia z instytucji kościelnych jednego z narządzi ideologii "ruskiego miru".

Krytyka Cyryla

Epifaniusz zaznaczył, że Patriarchat Moskiewski pod przewodnictwem patriarchy Cyryla jest w stanie "niewolniczego posłuszeństwa wobec tyranii Kremla i służy jako jego instrument". 

Odniósł się także do deklaracji ukraińskiego kościoła promoskiewskiego. Napisał, że "tylko ustawowy zakaz podporządkowania jakichkolwiek organizacji religijnych na Ukrainie rosyjskim ośrodkom religijnym może zaradzić tej sytuacji. Bowiem Kreml uczynił z nich swoje ośrodki wpływu, z których prawosławni, muzułmańscy, protestanccy i inni przywódcy religijni Federacji Rosyjskiej wspomagają agresora i usprawiedliwiają jego zbrodnie".

Czytaj także:

dz/tvp.info, KAI

Polecane

Wróć do strony głównej