"Jeśli Rosja tę wojnę wygra, zaatakuje kolejne państwo". Spotkanie prezydentów Polski i Włoch

2023-04-17, 13:15

"Jeśli Rosja tę wojnę wygra, zaatakuje kolejne państwo". Spotkanie prezydentów Polski i Włoch
"Jeśli Rosja tę wojnę wygra, zaatakuje kolejne państwo". Spotkanie prezydentów Polski i Włoch. Foto: prezydent.pl/© Przemysław Keler/KPRP

- Każdy, kto wzywa do zaprzestania pomocy dla Ukrainy, dzisiaj, wobec faktu trwającej rosyjskiej agresji, tak naprawdę działa w interesie Moskwy i w istocie dąży do tego, by Rosja pokonała Ukrainę - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą.

Prezydent Duda na wspólnej konferencji z włoskim przywódcą zaznaczył, że wizyta ta przypada w ważnym politycznie momencie, gdy trwa wojna na Ukrainie rozpoczęta przez Rosję i gdy - zwłaszcza w ostatnim czasie - padają słowa o zakończeniu wojny i konieczności jak najszybszego doprowadzenia do tego, by został zawarty pokój.

- Ale i padły także bardzo niepokojące słowa wzywające do tego, by zaprzestać pomocy dla Ukrainy. Otóż chcę jako sąsiad Ukrainy, prezydent Rzeczypospolitej, ale także prezydent państwa członkowskiego UE powiedzieć stąd, z naszej części Europy, że każdy, kto wzywa do zaprzestania pomocy dla Ukrainy, dzisiaj, wobec faktu trwającej rosyjskiej agresji, tak naprawdę działa w interesie Moskwy, tak naprawdę działa w interesie Rosji, w istocie dąży do tego, żeby Rosja pokonała Ukrainę - oświadczył Andrzej Duda.

Spotkanie prezydentów Polski i Włoch. "Jeśli Ukraina nie będzie otrzymywała pomocy, Rosja tę wojnę wygra"

Podkreślił, że przewaga mocarstwa, jakim jest Rosja nad Ukrainą, jest oczywista. - Jeśli Ukraina nie będzie otrzymywała pomocy, Rosja tę wojnę wygra, co będzie tylko pierwszym krokiem ze strony Rosji do rozszerzania jej panowania nad narodami tej części Europy - mówił.

Jak dodał prezydent, Polacy znają doskonale "tę rosyjską łapczywość, chciwość, by władać nad innymi narodami, niewolić inne narody i pozbawiać je ich potencjału i korzystać z niego".

Dlatego - mówił prezydent - Polacy wspierają Ukrainę i doskonale rozumieją swoich ukraińskich sąsiadów, którzy za wszelką cenę chcą obronić swoją wolność i niepodległość.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o konieczności wsparcia Ukrainy (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

- Wspieramy ich i będziemy ich wspierali i wzywamy cały świat do tego, by również tego wsparcia nieprzerwanie Ukrainie udzielał do czasu, dopóki ta wojna nie zakończy się tak naprawdę brakiem zwycięstwa Rosji. Rosja nie może tej wojny wygrać. Jeśli Rosja tę wojnę wygra, zaatakuje kolejne państwo - powiedział.

Andrzej Duda podkreślił, że w tej sprawie zgadzają się z prezydentem Włoch i mają "absolutnie jednakowe stanowisko".

Czytaj także:

ZAPIS TRANSMISJI:

PAP/IAR/jmo/pb

Polecane

Wróć do strony głównej