"Kwadratura kultury". Z ojca na syna. Wystawy na 45-lecie Muzeum Karykatury

Dorobek Eryka Lipińskiego, grafika, dziennikarza i tzw. osobowości medialnej, był wielokrotnie prezentowany, ale mało kto wiedział, że swoje zainteresowanie rysunkiem satyrycznym zawdzięczał ojcu, Teodorowi Lipińskiemu. Jubileusz Muzeum Karykatury stał się okazją, żeby poznać i skonfrontować ich obydwu. O wystawach mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kułak.

2023-04-19, 10:25

"Kwadratura kultury". Z ojca na syna. Wystawy na 45-lecie Muzeum Karykatury
Wystawa "Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy". Foto: fb.com/muzeumkarykatury

W roku 2023 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego obchodzi 45-lecie swojego istnienia. Głównym punktem obchodów jest wystawa jubileuszowa, na którą złożą się dwie równoczesne wystawy poświęcone założycielowi i patronowi Muzeum Karykatury - Erykowi Lipińskiemu: "Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy" oraz "Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego".

Do 18 czerwca zostanie zaprezentowanych ponad 200 prac - plakaty, okładki książek i karykatury autorstwa Eryka Lipińskiego oraz nieznane prace jego ojca, malarza Teodora Rawicz Lipińskiego.

Wystawy "Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy" oraz "Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego"  otwarte będą do 18 czerwca 2023 r. Wystawy "Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy" oraz "Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego" otwarte będą do 18 czerwca 2023 r.

Eryk Lipiński (1908-1991) był rysownikiem, plakacistą, projektantem i scenografem. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który opuścił dzięki staraniom rodziny. W czasie okupacji wraz z żoną Anną Gosławską-Lipińską ukrywali aktora Wilhelma Winda, plastyczkę Olgę Binder (Siemaszko) oraz inne osoby pochodzenia żydowskiego. Brał udział w przygotowaniu fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów.

Był współzałożycielem tygodnika "Szpilki", jednym z inicjatorów Międzynarodowego Biennale Plakatu oraz Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce. W latach 60. współpracował z kabaretem Dudek, projektując plakaty. W 1978 r. był pomysłodawcą i współzałożycielem Muzeum Karykatury, jednej z pierwszych instytucji tego typu na świecie. W 1991 r. otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Dr Piotr Kułak (Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury) 23:10
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Zapraszamy do wysłuchania.

***

REKLAMA

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Piotr Kułak, kurator i autor scenariusza wystawy

Data emisji: 18.04.2023

REKLAMA

Godzina: 23.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej