Burza po wypowiedzi Engelking. "Słowa pełne ojkofobii, antypolonizmu i zwykłego draństwa"

Polska i Polacy byli przeszkodą i barierą dla Holocaustu, a nie współwinnymi - napisał premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do rozmowy z prof. Barbarą Engelking na antenie TVN24. W jego ocenie, "antypolska narracja w niektórych mediach to niestety wynik wieloletnich zaniedbań".

2023-04-20, 12:40

Burza po wypowiedzi Engelking. "Słowa pełne ojkofobii, antypolonizmu i zwykłego draństwa"
Fala oburzenia w sieci po wypowiedzi prof. Barbary Engelking. Foto: Rafał Guz/PAP; Twitter

W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim w telewizji TVN24 wystąpiła prof. Barbara Engelking, która w kontrowersyjny sposób skomentowała rolę Polaków w zrywie. Słowa kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN spotkały się z oburzeniem internautów.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że w programie "Kropka nad i" "padły skandaliczne słowa, które nie mają nic wspólnego z rzetelną wiedzą historyczną". "Jako premier, historyk, a przede wszystkim Polak czuję się zobowiązany, żeby odnieść się do tez sformułowanych na antenie" - napisał.

"To, że Holocaust miał miejsce na terytorium Polski, było gorzkim paradoksem historii dla kraju, który przyjmował Żydów europejskich w czasach najgorszych średniowiecznych i nowożytnych pogromów. Trzeba głośno powiedzieć, że hekatomba narodu żydowskiego zaczęła się od zniszczenia państwa polskiego, a więc niejako enklawy bezpieczeństwa dla Żydów z całej Europy, którzy przez stulecia uciekali przed prześladowaniami" - wskazał szef rządu.

"Słowa pełne antypolonizmu"

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski skomentował: "Gość obraża Polaków, dziennikarz przytakuje. Dzień jak co dzień w TVN".Jak wskazał sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta, "po ataku na św. Jana Pawła II TVN kontynuuje ataki na Polskę i naszą historię". "W dniu 80 rocznicy wybuchu powstania w gettcie dają czas antenowy kobiecie, która nienawidzi Polski i Polaków" - ocenił.

REKLAMA

Natomiast historyk Sławomir Cenckiewicz podkreślił, że jest daleki od heroizacji historii Polski i zapytał "czy naprawdę główną emocją Polaków była w 1943 i podczas okupacji nienawiść do Żydów?". Jak dodał, cały klimat rozmowy w TVN24 był "oskarżycielski wobec Polaków".

"Innym chcieliby zamknąć usta, ale gdy sami je otwierają słyszymy słowa pełne ojkofobii, antypolonizmu i zwykłego draństwa" - skomentował z kolei redaktor Bartłomiej Graczak.

Skandaliczna wypowiedź Engelking

Fotograf Andrzej Hrechorowicz odniósł się do losów rodziny Ulmów. "Siedmioro zamordowanych przez Niemców małych Ulmów (...) pozdrawiają serdecznie Panią Profesor Engelking, i Panią redaktor Olejnik. Zamordowanych za ukrywanie Żydów" - napisał.

REKLAMA

Wypowiedź prof. Barbary Engelking skomentował też Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. Jak przekazał, prawnicy instytutu "analizują już zasadność powództwa o ochronę dobrego imienia Narodu Polskiego z ustawy o IPN".

Burza w sieci

Szef portalu tvp.info napisał: "»Dla Polaków śmierć to była kwestia biologiczna, naturalna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, dramatyczne doświadczenie, metafizyka«. Za swoje kłamstwa i szczucie na Polaków Barbara Engelking-Boni dostała wtedy od nominata PO nagrodę: 522 tys. zł na dalszą »pracę«".

Czytaj także:

ng/PR24/wpolityce.pl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej