Prezes IPN: Monika Olejnik za śmierć Żydów w getcie warszawskim obarcza Polaków. To paskudne
- W ciągu pięciominutowej rozmowy red. Monika Olejnik za śmierć Żydów w getcie warszawskim obarczyła Polaków i obojętność Polaków do powstania - ocenił w Programie 3 Polskiego Radia prezes IPN Karol Nawrocki. Jak dodał, dziennikarka ani razu nie wypowiedziała słowa "Niemcy", którzy byli sprawcami. - To po prostu paskudne - skomentował.
2023-04-19, 11:46
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia, powiedział, że powstanie w getcie warszawskim było pierwszym wielkomiejskim zrywem w okupowanej Europie.
Dodał, że jego uczestnicy zdawali sobie sprawę, iż nie mają szans na zwycięstwo. Wskazują na to zachowane relacje i wspomnienia. - Prosili o walkę krwawą, a dalej prosili o śmierć nagłą - wskazał prezes IPN. Zaznaczył, że niewielu ludzi wtedy przeżyło, zadali jednak Niemcom większe straty, niż do tej pory sądzono.
Zapytany o narrację antypolską, gość audycji odniósł się do rozmowy Moniki Olejnik z reżyser Agnieszką Holland w telewizji TVN24. - Muszę przyznać, że wczoraj [wtorek - red.] oglądałem program w jednej ze stacji komercyjnych i w ciągu pięciominutowej rozmowy redaktor Monika Olejnik za śmierć Żydów w getcie warszawskim obarczyła Polaków i obojętność Polaków do powstania w getcie warszawskim - zrelacjonował, dodając że prowadząca ani razu nie wypowiedziała słowa "Niemcy", którzy byli sprawcami. - To po prostu paskudne - skomentował prezes IPN.
80. rocznica powstania w getcie warszawskim
Powstanie w getcie warszawskim stanowiło odpowiedź na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez nich planu zagłady europejskich Żydów. Trwało cztery tygodnie, do 16 maja.
REKLAMA
Do morderczej, nierównej walki stanęło - według różnych szacunków - od 700 do 2 tysięcy bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza. Mieli przeciwko sobie dwa tysiące dobrze uzbrojonych niemieckich żołnierzy z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych.
- 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim [PLAN OBCHODÓW]
- "Płynie z tego przesłanie o umiłowaniu wolności". Prezydencki minister o powstaniu w getcie warszawskim
Posłuchaj
Zobacz także: 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Prezes IPN: walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć
ng/IAR/PR24/tvp.info
REKLAMA
REKLAMA