Polska hubem naprawczym sprzętu dla Ukrainy. Szef MON: szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu wraz z ministrami obrony Ukrainy i Niemiec listu intencyjnego dotyczącego "stworzenia i prowadzenia hubu, w którym będzie naprawiany sprzęt, który został donowany na Ukrainę". - To oczywiście szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, z której, jestem o tym przekonany, polski przemysł skorzysta - oświadczył wicepremier.

2023-04-21, 16:25

Polska hubem naprawczym sprzętu dla Ukrainy. Szef MON: szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego
MON: ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego Leopardów. Foto: Twitter/MON

W piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wraz z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem, a także ministrami ok. 40 państw wspierających Ukrainę, spotkali się w bazie w Ramstein w Niemczech w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy.

Podczas spotkania trzej ministrowie podpisali list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2. "Podczas spotkania w Ramstein wicepremier Mariusz Błaszczak minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, minister obrony Niemiec Boris Pistorius podpisali list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowania czołgów Leopard 2" - poinformowało MON na Twitterze.

Szef MON Mariusz Błaszczak tłumaczył, że "argumentem, który przedstawił w rozmowach, była gotowość do zorganizowania takiego hubu w Polsce". - Ten hub powstanie w Bumarze gliwickim - stwierdził.


Posłuchaj

Ministrowie obrony Polski i Niemiec rozmawiali o przedłużeniu umowy w sprawie systemu Patriot (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Mówił, że "Gliwice, Bumar, ma 20-letnie doświadczenie w serwisowaniu i naprawie czołgów Leopard" - Jest przygotowana załoga - dodał.

- Oczywiście wyzwanie dla nas wszystkich to części zamienne, ale tu też koordynujemy działania, aby sprostać temu - zapewnił szef MON.

Mariusz Błaszczak zaznaczył ponadto, że jest to "oczywiście szansa dla przemysłu zbrojeniowego, szansa, z której, jestem przekonany, polski przemysł zbrojeniowy skorzysta".

Rozpoczęcie prac

Strony porozumiały się w kwestii finansowania hubu, który ma kosztować około 150-200 milionów euro rocznie. Centrum mogłoby rozpocząć pracę pod koniec maja.

REKLAMA

Zapytany o perspektywy przystąpienia Ukrainy do sojuszu NATO Boris Pistorius powiedział, że wszyscy członkowie Paktu postrzegają Kijów jako przyszłego członka, ale stwierdzili, że teraz najważniejsze jest wspieranie Ukrainy na polu bitwy.

Batalion czołgów

Leopardy 2 to czołgi podstawowe produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, wykorzystywane są przez armie wielu państw w Europie, w tym w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy. W ostatnich miesiącach przekazanie pewnej liczby tych czołgów broniącej się Ukrainie stało się przedmiotem intensywnej debaty; ostatecznie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów w dwóch wersjach - 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów.

14 wozów w wersji 2A4 przekazała Polska; przekazanie po kilka sztuk takich maszyn zadeklarowały również Norwegia, Kanada, Hiszpania i Finlandia - łącznie dało to batalion zachodnich czołgów. Przekazanie drugiego batalionu leopardów, w wersji 2A6, zadeklarowały Niemcy. Na poligonach w Niemczech i Polsce ukraińscy żołnierze przeszli szkolenie obsługi tych maszyn.

W czwartek przekazanie kolejnych 14 maszyn zadeklarowała Dania we współpracy z Holandią. Chodzi jednak o wyprodukowanie nowych maszyn, a nie przekazanie z własnych zasobów; czołgi te dotrą więc na Ukrainę dopiero w 2024 roku. Oprócz leopardów Ukraina otrzymuje także inne zachodnie typy czołgów - amerykańskie abramsy i brytyjskie challengery 2.

REKLAMA

Centrum serwisowe

Na początku kwietnia niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował, że w Rumunii powstaje centrum serwisowe zachodniego sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Ukrainy; punkt napraw, który ma zostać uruchomiony w kwietniu, będzie obsługiwał m.in. czołgi Leopard 2 i Challenger, a także wozy bojowe Marder.

W czerwcu ubiegłego roku Rheinmetall wraz z Krauss-Maffei Wegmann (KMW) utworzył podobne centrum serwisowe w Janowie na Litwie. Naprawiane są tam pojazdy litewskich sił zbrojnych oraz wojsk państw NATO stacjonujących w krajach bałtyckich.

Czytaj także:

IAR,PAP,pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej