Jan Paweł II, kard. Wyszyński, ks. Popiełuszko. Multimedialne serwisy Polskiego Radia o wielkich Polakach
Polskie Radio zostało uhonorowane tegorocznymi Feniksami – Nagrodami Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – w tym Feniksem Specjalnym 2023 w kategorii "Multimedia". Wyróżnienia te stanowią dobrą okazję do przypomnienia, że wśród stworzonych przez Polskie Radio serwisów internetowych znaleźć można te odwołujące się do polskiej tradycji chrześcijańskiej i katolickiego dziedzictwa.
2023-04-22, 05:50
Serwis Jan Paweł II – Papież Polak stanowi multimedialny przewodnik po pontyfikacie Jana Pawła II. Wszystkim najważniejszym, wyszczególnionym tu punktom tego czasu – od 1978 roku i wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową, po śmierć Jana Pawła II w 2005 roku – towarzyszą dźwięki z archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz liczne fotografie.
W serwisie Jan Paweł II – Papież Polak znajdziemy również, w dziale "Papież pielgrzym", multimedialną mapę świata przypominającą liczne podróże apostolskie Jana Pawła II. O innych aspektach tego szczególnego pontyfikatu mówią materiały multimedialne – dźwięki, fotografie i nagrania wideo – zgromadzone w działach "Papież dyplomata" i "Patron młodych".
***
Portal Polskiego Radia przygotował również serwis specjalny z okazji 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Witryna www.pielgrzymka79.polskieradio.pl to bogate źródło wiedzy, a zarazem sentymentalna podróż do niezwykłych czerwcowych dni, które zmieniły oblicze Polski.
REKLAMA
Serwis www.pielgrzymka79.polskieradio.pl za pomocą interaktywnej trasy prezentuje dzień po dniu wszystkie miejsca wizyty Jana Pawła II w 1979 roku w Polsce. Każdy dzień ilustrowany jest unikatowymi nagraniami przemówień papieża z archiwum Polskiego Radia. To niezwykła okazja, by jeszcze raz usłyszeć przesłanie papieża Polaka. Przed kamerą portalu stanęli eksperci, którzy przybliżają kontekst historyczny wizyty oraz wyjaśniają społeczno-polityczny i teologiczny sens papieskich homilii.

***
W 2021 roku, z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i ogłoszenia 2021 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis wyszynski.polskieradio.pl.
Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ jego autorytetu zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz.
REKLAMA
Dzięki archiwalnym nagraniom pokazano też inną, osobistą stronę postaci Wyszyńskiego – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą. Autorzy serwisu sięgnęli do bogatych zbiorów dźwiękowych archiwum Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i nagrań Instytutu Prymasowskiego. Wśród nich są m.in. fragmenty homilii prymasa oraz wspomnienia rodziny i najbliższych przyjaciół. Niektóre materiały zostaną opublikowane po raz pierwszy od ponad 60 lat.
Serwis ozdabiają bogate zbiory fotograficzne Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Przed kamerą Polskiego Radia stanęli historycy Kościoła i biografowie prymasa, których zapytano o spuściznę kardynała i wynikające z niej przesłanie dla ludzi żyjących w XXI wieku.
Serwis został podzielony na siedem rozdziałów: Droga do godności Prymasa, Stalinizm i internowanie, Millenium kontra Tysiąclecie, Prymas i Papież, Prymas i "Solidarność", Koniec drogi, Co Prymas ma nam do powiedzenia?
Powiązany Artykuł

Kardynał Stefan Wyszyński – serwis specjalny Polskiego Radia
***
Wśród bohaterów multimedialnych serwisów Polskiego Radia nie mogło również zabraknąć postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
REKLAMA
Na stronie www.popieluszko.polskieradio24.pl zaprezentowano etapy życia księdza Jerzego – od pobożnego chłopca z podlaskiej wsi Okopy, poprzez wyczerpujące doświadczenia wojska w czasie nauki w seminarium, posługę duszpasterską, rolę kapelana "Solidarności" i nieustraszonego głosiciela prawdy podczas Mszy za Ojczyznę, brutalne morderstwo popełnione na księdzu przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, aż do procesu kanonizacyjnego.
Opublikowaliśmy zachowane nagrania Mszy za Ojczyznę, zapisy dźwiękowe procesu morderców księdza, dziesiątki wspomnień i fotografii oraz oceny historyków i badaczy życia ks. Jerzego. Wśród rozmówców portalu PolskieRadio24.pl znaleźli się m.in. Józef Popiełuszko, brat księdza Jerzego i ks. prof. Józef Naumowicz, notariusz toczącego się procesu kanonizacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki.
***
W 2023 roku natomiast, w 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, Polskie Radio udostępniło na platformie podcasty.polskieradio.pl oraz w aplikacji mobilnej Polskie Radio wybrane fragmenty papieskich homilii i przemówień związanych z najważniejszymi tematami nauczania Ojca Świętego.
REKLAMA
Podcast, oparty na bogatych archiwach Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, Rozgłośni Polskiej BBC oraz Polskiego Radia, przypomina najważniejsze tematy z nauczania papieża Polaka.
Podcast "Jan Paweł II. Nauczanie"
W przygotowaniu są kolejne odsłony cyklu podcastów przypominających dziedzictwo św. Jana Pawła II.
***
REKLAMA
Serwisy specjalne Polskiego Radia. Zobacz więcej
***
Polskie Radio znalazło się wśród tegorocznych laureatów Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Feniksem w kategorii "Multimedia" doceniono dwa wydawnictwa publicznego nadawcy. Polskiemu Radiu przyznano też "Multimedialnego" Feniksa Specjalnego "w uznaniu misji, jaką pełni wobec Narodu Polskiego, pielęgnując jego tradycję chrześcijańską i dziedzictwo katolickie - stojąc na straży wartości religijnych i narodowych".
jp/mat. prom.
REKLAMA
REKLAMA